Foto Haber!

BİK’ten ilçe gazetelerinin çalışanlarına yönelik eğitim semineri

1/5

2/5

3/5

4/5

5/5

Valilik Görev Alanından Basın İlan Kurumu’na geçecek İlçe Gazeteleri Temsilcilerine Yönelik Eğitim Semineri düzenlenen sertifika programıyla sona erdi.

 

Basın İlan Kurumunun (BİK), Şubesi bulunan ancak Büyükşehir olmayan illerin ilçelerinde yayınlanan ve bugüne kadar Valilik görev alanında olan gazete temsilcilerine bundan sonraki uygulamaların nasıl olacağı anlatıldı.

Seminere Çorum’dan; Sungurlu, Alaca, İskilip, Osmancık ve Kargı ilçelerinde yayın yapan 9 gazetenin temsilcisinin yanı sıra BİK Şube Müdürü Osman Bolluk katıldı.

Kurumun Bayramoğlu Tatil Köyünde 7-8 Mayısta gerçekleştirilen seminer BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’nın açılış konuşmasıyla başladı.

Karaca, ilçe gazeteleri temsilcilerine 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle birlikte çalışacak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Tek gelir kaynağınız resmi ilanlar olmamalı”

Sözlerine “Gazetecilik mesleğinin zorluğunu biliyorum, iyi bir gazetecilik yapmak için ekonomik olarak özgür olmanız gerektiğini de biliyorum” diyerek başlayan Karaca gazetecilik mesleğinin çok kritik bir dönemden geçtiğinin altını çizdi.

Karaca, sözlerine şöyle devam etti; Bugün başlattığımız Eğitim seminerimizde Basın İlan Kurumu (BİK) olarak bu kritik dönemden geçerken sizlerle nasıl ortak paydada buluşabiliriz ve çalışma yapabiliriz bunun zemini arayacağız. Devlet olarak elbette basınımızın desteklenmesinden yanayız. Ancak tek gelir kalemini de Resmi İlanlara bağlamak bu mesleğe yakışmaz. Gazetecilik mesleğini ifa ederken devlet desteğinin de yanınızda olması gerektiğine mutlak surette inanan birisiyim. Yaptığınız işin zorluğunu biliyorum. Tekrar söylüyorum. Sizler bu noktada Resmi İlanları tek gelir kaynağınız olmaktan çıkarmalısınız. Resmi ilanların yanı sıra diğer reklam gelirlerinizi de devreye sokmalısınız.

BİK olarak, resmi reklamların gazetelere aktarılması yönünde girişimlerinin de olduğunu kaydeden Karaca, bu konuda yerel gazete sahipleri ve çalışanlarının da bu işin takipçisi olmalarını tavsiye etti.

Gazetecilerin kamuoyunu bilgilendirme gibi önemli bir görevi olduğunu belirten Karaca, “Tıpkı pazarcılar gibi ürün yetiştiriyorsunuz ve ürünü pazara sunmak zorundasınız. Burada Pazar yerinin kurulacağı yer önemli. İşte bu noktada birlikte hareket etmek zorundayız” dedi.

Kamu reklamlarının alt yapısının olması gerektiğinden de söz eden Karaca, gazetecilere yeni gelir kapısı açacak olan resmi reklamların gazetelere aktarılması konusunda KOSGEB’e proje sunduklarını, bunun Resmi İlan Yayımlama Hakkına Haiz Gazeteler için de önemli bir gelir kaynağı olacağını söyledi.

“BİK’in görev alanına dâhil gazete sayısı 700’ü bulacak”

Seminerin ilk gününün ikinci oturumunda, Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, Kurum Mevzuatı ve Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin Genel Uygulama Esas ve Usulleri konusunda bir sunum yaptı.

Çam, 1 Eylül itibariyle Kurum Şubesi bulunan ancak Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkez ilçesi dışındaki ilçelerinde yayımlanan resmi ilan yayımıyla alakalı gazetelerin de katılmasıyla BİK’in görev alanına dâhil mevcut 615 olan gazete sayısının 700’ü bulacağını söyledi.

Kurum aracılığıyla 2017 yılında 279 Milyon, Valilikler aracılığıyla da 57 Milyon Türk Lirası tutarında resmi ilan, BİK aracılığıyla ise 110 Milyon Türk Lirası tutarında hususi ilan ve reklamın yayınlatıldığını hatırlatan Çam, “Toplamda 2 bin gazete ve dergide toplam 446 Milyon Türk Lirası tutarında resmi ilan ve reklam yayınlatıldı” dedi.

Çam son olarak, resmi ilanların gazetelerin internet siteleri ve ilan.gov.tr de yayınlanmasıyla bu ilanlara dünyanın her yerinden kolayca ve hızlı şekilde ulaşılabildiğini, böylece amacı doğrultusunda ilanların daha fazla kişi tarafından görüldüğünü söyledi.

Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, bundan sonraki aşamada Kurumla yapacakları çalışmalar konusunda gazete temsilcilerine bilgi verdi.

Seminerin ikinci gününde ise Muhasebe Müdürlüğü personeli ile Bilgi İşlem Hizmetleri Müdürü Emin Aksoy ve birim personelleri, kendileriyle ilgili konularda katılımcılara bilgi verdiler. Gazete temsilcilerinin uyum süreci ve çalışma sistemi hakkındaki soruları cevaplandırıldı ve öneriler alındı. Son olarak Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez de gazetelerin Şube müdürlükleriyle olan ilişkisinin nasıl yürüyeceği ve çalışmalarda nasıl bir yol izleneceği konusunda bir sunum yaptı.

48 gazeteden toplam 52 temsilcinin katıldığı eğitim semineri Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam’ın kapanış konuşmasının ardından, düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir