Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Güçlü Sungurlu’da

Sungurlu Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede yürütülen Anadolu Mektepleri Yazar Okumaları kapsamında, proje kurucusu ve yürütücüsü Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü ilçeye geldi.

Geçen hafta gerçekleştirilen Anadolu Mektepleri Yazar Okumaları Mustafa Kutlu panelinin ardından, projenin kurucusu Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü ilçeyi ziyaret ederek, projeyi bizzat yakından takip etti. Milli Eğitim Müdürlüğünce gerçekleştirilen programa Kaymakam Mitat Gözen, AK Parti İlçe Başkanı İlyas Özkan, okul müdürleri, paneli hazırlayan öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programda söz alan Milli Eğitim Müdürün Mustafa Eryiğit, programa katılan proje kurucusu 58. ve 59. Dönem Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü’ye teşekkür ederek, projenin bir ilçede yürütülmeye çalışılmasının öneminden bahsetti. Okumaya verdikleri önemin altını çizen Eryiğit, ilçede daha önce başlattıkları Sungurlu Okuyor, Sungurlu Ecdat Işığından Yürüyor projelerine ek olarak yürüttükleri bu tarz çalışmalarla gençlerin kültürel birikimlerine destek olmak istediklerini belirtti. Eryiğit, ayrıca Anadolu Mektebi Yazar okumalarının ilçede başlamışın da destek olan İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük´e ve görev alan öğretmenlere teşekkür etti.

Kaymakam Mitat Gözen’de yaptığı konuşmada, ilçe adına gerçekleştirilen bu tarz önemli adımların önemli olduğunu ve bunlardan mutluluk duyduğunu belirtti. Gözen ayrıca, okumanın kültürel birikim için ne kadar önemli olduğunu ve kendini bu yönde geliştiren gençlerin ülke geleceği açısından bir değer olacağını vurguladı.

Proje kurucusu ve 58- 59. Dönem Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü ise, özellikle Türk kültürünü ve manevi değerlerini korumanın öneminden bahsederek, bu alanda eser vermiş önemli yazarları bir değer olarak kabul edip; bu yazarların tüm eserlerini okuma üzerine başlattıkları Anadolu Mektepleri Yazar Okumaları Projesinin her geçen gün büyüyerek devam ettiğini vurguladı.

Güçlü konuşmasına şöyle devam etti, ”Şu an için 20’yi aşkın ilde 2000 öğrenciye ulaştık. Gençlerimizin kitap okuması oldukça önemlidir, ancak tek bir yazarın tüm eserleri okunduğunda kültürel birikimlerine büyük bir zenginlik kazandıracağımız düşüncesindeyiz.  Gençlere projenin temel prensiplerini anlatan Güçlü, gençlerin üç ya da dört aylık periyotlarda bir yazara ait 15-25 arasında eserin okunmasının öneminden bahsederek, projeye desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Projenin önümüzdeki süreçte nasıl işleyeceğinin anlatılmasından sonra programa son verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir