10 Ekim 2017 Haber Yayın Tarihi:

YALÇIN; ”ANAYASA SUÇU İŞLENİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Firdevs Yalçın, müftülere nikah kıyma tasarısının kadınların karşı çıkmasına rağmen komisyondan geçtiğini hatırlattı. Laikliğe, Anayasa aykırı bu tasarının meclisten kabul edilmemesi gerektiğini ifade eden Firdevs Yalçın, bu anlamda mücadeleyi sürdüreceklerini ve “Müftüler Nikah Kıyamaz” diye seslerini yükselteceklerini anlattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu ve bunun değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğinin mutlak bir hüküm olduğuna dikkat çeken Yalçın, Anayasa’nın ilgili maddesine göre herkesin, kanun önünde eşit olduğunu vurguladı. Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesiyle Anayasa’nın ihlal edileceğini ve Anayasa suçu işleneceğini ifade eden Firdevs Yalçın, ülkeye getirilmek istenen İslam devleti olma dayatmasına karşı mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Bu tasarı ile toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmanın daha da artırılacağını ileri süren Firdevs Yalçın, CHP’li kadınlar olarak tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracaklarını dile getirerek, “Bu tasarının kabulü demek, laik hukuk devletinin ortadan kalkması demektir. Ülkemiz zor bir dönemden geçerken böyle bir konuyla gündem yaratılması düşündürücüdür. Türkiye’nin geleceği için bir çok soruna çözüm bekleniyor. Bugün Atatürk ilkelerine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle Müftülere nikah kıyma yetkili veren yasa tasarısı kabul edilemez” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...