2 Ekim 2017 Haber Yayın Tarihi:

Çorum’da mahkum sayısı 7 bine çıkartılacak

Adalet Bakanlığı tarafından Çorum’a yaptırılacak 5 yeni cezaevinin ayrıntıları belli oldu. Yeni cezaevleri ile birlikte Çorum’da 7 binden fazla mahkum kalacak.

ÇORUM’DA 7 BİN MAHKUM KALACAK!

Çorum Organize Sanayi Bölgesi yakınındaki mevcut cezaevine ek olarak, ikisi yüksek güvenlikli, ikisi L tipi, biri de açık olmak üzere 5 yeni cezaevinin daha yapılacağı ve buradaki 1.112 dönümlük alanda büyük bir cezaevi kampüsünün oluşturulacağı, koruma için de bir tabur askerin konuşlandırılacağı geçen hafta içinde Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül tarafından açıklanmıştı. Çorum Cezaevi’nin yetersizliği karşısında, yeni cezaevi projelerinin uygulamaya konulmasının, şimdiki Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı olarak Çorum’u ziyareti sırasında gündeme geldiği ve siyasi etkilerden uzak, teknik bir anlayışla değerlendirildiği öğrenildi.
çorum L tipi cezaevi (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

500 KİŞİLİK CEZAEVİNDE 2400 KİŞİ KALIYOR

Konuya ilişkin olarak, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Çorum Cezaevi’nin standartlara göre 500 kişilik olduğunu, ancak ihtiyaç nedeniyle bu kapasitenin 1.500’e çıkarıldığını, şu anda ise fiili olarak 2.400 tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu söylüyor.
çorum L tipi cezaevi (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇORUM’UN KAPASİTESİ 7 BİNE ÇIKARILACAK

Başsavcı Yurdagül, devam eden davalar nedeniyle Türkiye genelinde çok sayıda cezaevi yapımının öngörüldüğünü, Adalet Bakanlığı’nın Çorum’da yerin uygunluğu nedeniyle 5 yeni cezaevi yapımını planladığını anlatıyor. Yeni cezaevlerinin yapımıyla, Çorum’un kapasitesi 7 binin üzerine çıkacak. Bu takdirde, Çorum’a aylık 35-40 bin ziyaretçinin geleceği tahmin ediliyor. Bu sayede kentte bir ticari hareketlilik bekleniyor. Yeni cezaevlerine çoğu infaz koruma memuru olmak üzere 1.500 civarında personel alınması öngörülüyor ki, buda, istihdama önemli bir katkı anlamına gelecek. 1.500 personelin en az 1.000’i Çorumlu gençlerden oluşacak.
çorum L tipi cezaevi (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADALET BAKANLIĞI’NIN YOZGAT YATIRIMLARI

Bu arada, aynı zamanda Yozgat Milletvekili olan dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim bölgesi olan Yozgat’ta Adli Tıp Kurumunun açılışını yaptı. Ayrıca  Adalet Bakanlığı Personel Eğitim Merkezi de Yozgat’ta hizmete açıldı. Adalet Bakanlığı Yozgat Personel Eğitim Merkezinde 30 kişilik 5, 60 kişilik 5 ve 104 kişilik bir olmak üzere 11 sınıfta toplam 554 personele aynı anda eğitim veriliyor.
çorum L tipi cezaevi (1)

çorum L tipi cezaevi (5)

çorum L tipi cezaevi (6)

Düşünceni söyle, yorum yaz...