5 Ekim 2016 Haber Yayın Tarihi:

FETÖ’nün AKP, CHP, MHP imamları kim?

FETÖ’ye yönelik operasyonlar sürerken her gün yeni bir bilgiye ulaşılıyor. Şifreler kırıldıkça örgütün çalışma yöntemi de ortaya çıkıyor. CIA, kendi örgütlenme sistemini FETÖ’ye de monte etmiş.

Gizlilik esas. Hücreler birbirini tanımıyor. Emniyeti ele geçirince bazı zafiyetler gösterseler de özellikle TSK, MİT gibi kurumlarda kurallara sıkı sıkıya uymuşlar.

SİYASİ PARTİLER

FETÖ her yere yerleşirken, elbette siyasi partileri ihmal etmesi düşünülemez. Örgütün ByLock sistemini kullananlar arasında her partiden isimlerin olması da bunun göstergesi.

AKP’ye de, CHP’ye de, MHP’ye de, HDP’ye de sızmışlar. Ama en çok AKP’ye… Devletle işlerini bu kanalla yürütmüşler. Bakanların, belediye başkanlarının kardeşlerini, damatlarını, yakınlarını örgüte alarak işlerini kolaylaştırmışlar.

Bu arada muhalefet partilerini de ihmal etmemişler.

İMAMLI YÖNETİM

Örgüt faaliyet gösterdiği her kuruma bir imam atamış. İmamlara hem yetki, hem sorumluluk verilmiş. Düzenli olarak rapor da istenmiş.

Hava Kuvvetleri İmamı çok konuşuldu. Adil Öksüz. Diğer kritik kurumlardaki imamlar da araştırılıyor. Belirlenenler elbette var. Çoğu şu anda tutuklu.

SİYASİ PARTİ İMAMLARI

Örgüt siyasi partilere sızdığına göre, elbette buralara da imamları var. Şu aralar Ankara’da siyasi parti kulislerinde hep bu konuşuluyor. “FETÖ’nün siyasi partilerdeki imamları kimler?” sorusuna yanıt aranıyor.

AKP’li AKP’deki imamı, CHP’li CHP’deki imamı, MHP’li MHP’deki imamı merak ediyor. Partilerin genel merkezlerinde fısıltı gazeteleri faaliyette. Şüphelenilen isimlerle ilgili neler neler anlatılıyor.

Yürütülen soruşturmalarda ve itiraflarda önemli ipuçlarına ulaşıldığı bildiriliyor. “Kimler?” sorumuza net bir yanıt verilmiyor. Ama, “Kimisi milletvekili, kimisi genel başkan danışmanı, kimisi parti yöneticisi” ifadeleri, elde önemli bilgilerin olduğunun işareti.

SİYASİ AYAĞA OPERASYON NE ZAMAN?

“Siyasi ayağa” operasyon konusunda hâlâ adım atılmış değil. AKP içindeki FETÖ’cülerin sayısının fazla olmasının iktidarın elini kolunu bağladığı konuşuluyor.

AKP’lilere muhalefetteki “siyasi ayak”sorulunca susuyorlar. AKP’deki FETÖ’cülerin üzerine gitmeden muhalefetteki siyasi ayağına yüklenilmesinin yaratacağı sıkıntıdan endişeliler.

Biz sormaktan bıkmadık, onlar da yanıt vermemekten bıkmadı. “Hepsinin zamanı gelecek” demekle yetiniyorlar.

Bu arada şüphelenilen isimler yakın takipte. “Siyasi parti imamları” nın yurt dışına kaçabileceğinden endişe ediliyor.

ÖĞRETMEN SEÇİMİ

Devlet okullarına atanacak öğretmenler belirlendi. KPSS sınavında yüksek not alıp başvuranlar “mülakattan” geçirildi.

Mülakatta sorulanlar evlere şenlik. Öğretmenlik bilgisi değil, başka hesaplar olduğu açıkça anlaşılıyor.

Tepki çok. Ama Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz aynı fikirde değil. Mülakatta adayların “liyakatlerinin” belirlendiğini iddia etti.

Bakanın açıklamalarına herkes güldü. Öğretmen adayları, “Bakan zekamızla alay ediyor” dedi.

Sosyal medya çalkalanıyor. Bir emekli öğretmen aradı. Adı Necati. Necati Bey öğretmen okulundan mezun olmuş. “Soruları gazetelerden okudum. Bakanı televizyonlarda dinledim. Ama durum çok belli. Bir liyakat sorunu olduğu açık. Ama kesinlikle öğretmen adayları ile ilgili değil” ifadesini kullandı.

Haksız mı?

Düşünceni söyle, yorum yaz...