23 Eylül 2016 Haber Yayın Tarihi:

Yurt Çöktü, Ahlatçı açıkladı

Ahlatcı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, yurt inşaatında meydana gelen göçükle ilgili açıklamalarda bulundu.

ahmet-ahlatci-forum-corum-2Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz günlerde Binevler Kavşağı’ndaki yurt inşaatının temel kazısı sırasında göçük meydana gelmişti. Olayın ardından can güvenliğinin tehlikeye atıldığını iddia eden mahalle sakinleri, inşaatla ilgili tepkilerini dile getirmişlerdi.

 

GÖÇÜKLE İLGİLİ ELEŞTİRİLERE SERT ÇIKTI

Ahlatcı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı; çökmenin yurt inşaatı yanında bulunan park nedeniyle oluştuğunu savundu. Parklardaki çimlerin sulanmasıyla birlikte toprağı tutan desteklerin çok fazla ağırlığa maruz kaldığını dile getiren Ahlatcı, çökme sonrasında sosyal medyada ve yerel gazetelerde verilen tepkilere de sert tepki gösterdi. Ahlatcı, “Çorum’a ne yapılsın? Tamam biz yapmayalım ama kim yapacak?” dedi.

ÇORUM’DA BİR İNŞAATIN TEMEL KAZISI SIRASINDA GÖÇÜK OLUŞTU. (M. MUTTALİP YALÇIN/ÇORUM-İHA)

97 DAİRE YAPMAK YERİNE YURT YAPIYORUZ

Ahlatçı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyemiz ve AK Parti grubu, bazılarının istememesine rağmen oraya imar izni verdi. Kendilerinden Allah razı olsun. Yeşile ruhsat verilmedi. Orada 97 tane daire vardı, onun yerine 13 katlı, 1550 öğrenci kapasiteli bir yurt yapıyoruz. Ankara ile Çorum arası yolu trafiğe kapatırsak ne olur? Giden de olmaz, gelen de olmaz. Bir inşaatta temel yoksa temel kayması olur mu? Olmaz. Biz oraya 1550 öğrenci kapasiteli bir yurt yapıyoruz. Orada biz test yaptırdık ve 32 metrede sert zemin bulunuyor. Kora kazığını 32 metre aşağıya
çakıyoruz. Kora kazığını 32 metre aşağıya çakmak için de yanlara yuvarlar destek veriyoruz ki, topraklar gelmesin diye. Şehrin kuzey tarafında park olan yerde sulanınca oradan bir kayma oluyor ve desteklere normalden daha fazla yüklenme oluyor.

ÇORUM’DA BİR İNŞAATIN TEMEL KAZISI SIRASINDA GÖÇÜK OLUŞTU. (M. MUTTALİP YALÇIN/ÇORUM-İHA)

SOSYAL MEDYA ELEŞTİRİLERİNE SİTEM VAR

Sosyal medyada, yerel basında konuşuluyor. Biz daha temel atmadık ki. Kora kazığı bitirdik, şimdi temel atıp katları çıkmaya başlayacağız. Esasında yerini satmaya kalksak 20 milyon TL’lik değeri var. 30 milyon da üstüne harcayacağız ve 50 milyona mal ettiğimiz bir yere insanlar adeta saldırıyor. Tamam biz yapmayalım ama kim yapacak? Bu nasıl bir şeydir? Ben Çorum’a aşığım, Çorum için çalışıyorum ama küçük bir toprak kayması. Avrupa’ya bakalım, dünyaya bakalım. 20­30 katlı binalar var. Bu şehre medeniyeti nasıl getireceğiz. Şehrimizin nüfusunu nasıl artıracağız? 1973’te Çorum, Kayseri ve Konya hem nüfusta hem de ekonomide eşitler. Şimdi ne oldu? Şimdi onlar bizleri şuanda geçtiler. Bu yapılanlar benim ülkemin, Çorumumuzundur. Birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...