Haber Yayın Tarihi:

Urfada patlama çok sayıda yaralı ve ölü var

SuruçUrfa

Şanlıurfa Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Şanlıurfa kent merkezinden takviye polis ekipleri gönderildi. Patlamanın nedeni henüz bilinmiyor.
Meydana gelen patlamada en az 10 kişinin öldüğü ve şu ana kadar 45 yaralının hastanelere kaldırıldığı öğrenildi.

Görgü tanıklarından Garip Çelik şunları söyledi:

“Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullarda Kobani’ye geçeceklerini anlatıyorlardı. Tam foto çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık o derece şiddetliydi. Tam basın açıklaması yapılırken oldu. Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik. Gerçekten şok büyük bir kargaşa yaşandı. Kamera elimdeydi, insanlar şoka girdiler, sonra yaralılar taşınmaya başlandı. Ambulanslar çok geç geldi. Araçlar yaralıları almak istemedi, kargaşa çıktı.  Polisler havaya ateş etti. İnsanlar ağlayarak geliyor. Sabah yolda kontrol yoktu ama sonra gelenler kontrol edildi alana gelirlerken. Planlanmış olabilir. Biz İstanbul’dan geldik. Dün yola çıkıp geldik. Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapılıyordu. Patlama olurken kameram açıktı çekim yapıyordu, alttan üste doğru patlama oldu. Mantık olarak poşet içinde veya yerde olması mantıklı gelmiyor, canlı bomba ihtimali var. Kitlenin tam ortasında oldu. İstanbul’dan birlikte geldiğim arkadaşlarım hayatını kaybetti.” 

 

Patlama saat 12.15 civarında Suruç ilçe merkezinde yaşandı.

Amara Kültür Merkezi önündeki patlamada en az 10 kişinin hayatını kaybettiği ve 20’nin üzerinde yaralı olduğu bildirildi.

Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırılıyor.

Olayın bir saldırı olduğu, saldırıda parça tesirli bomba kullanıldığı iddia ediliyor.

Patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi.

Patlama nedeniyle çevredeki binaların da camları kırıldı.

PATLAMA SONRASI KAYMAKAM ÇİFTÇİ’DEN İLK AÇIKLAMA

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi patlamanın ardından ilk açıklamasında olayın intihar saldırısı olabileceğinin güçlü bir ihtimal olduğunu söyledi.

SURUÇ DEVLET HASTANESİ’NDEN YARALILARA İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA
HaberTürk’ün aktardığına göre, Suruç Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Reşat Doğan, Hastaneye 30’un üzerinde yaralı geldi. Yaralılarda parça tesirli bomba ve yanık izleri var” dedi.
ÖLÜ SAYISI 27’YE YÜKSELDİ, 100’E YAKIN YARALI VAR

Ölü sayısının 27’ye yükseldiği bilgisi geldi. 100’e yakın yaralı var.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SALDIRIYA İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı: “Hain saldırıyı kınıyoruz. Failler kısa sürede bulunup yargı önüne çıkarılacak. Şanlıurfa Suruç’ta 27 kişi öldü, 100’e yakın yaralı var” 

Düşünceni söyle, yorum yaz...