Haber Yayın Tarihi:

KESK Bodro yaktı

KESK1Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) dün Valilik önünde gerçekleştirdikleri eylemde, KESK Çorum Şubeler Platformunun yanı sıra vatandaşlarda katılımıyla destek verdi.
KESK dönem sözcüsü Nevzat Veldet konuşmasında,’’Kamu emekçileri ve emeklileri olarak yıllardır aratarak devam eden sorunlar yumağı ile karşı karşıyayız. Ülkeyi bir Anonim Şirket gibi yönetmek için tüm çalışanları köle haline getirmeyi hedefleyen AKP hükümetlerinin iktidarında sadece sendikal hak ve özgürlüklerimizin değil, temel hak ve özgürlüklerimizin de budandığı koskoca bir 13 yıl geçirdik. İnsanca çalışma ve yaşam için ne zaman bir hak talebinde bulunsak “ekonomik dengeleri bozamayız” dediler. Sermayenin, patronların karının devamı uğruna emeğin sömürüsünü artırma üzerine kurulu “dengeyi” korumak için; sendikasız, güvencesiz, taşeron, kuralsız çalışmayı hem özelde hem kamuda olabildiğine yaygınlaştırdılar.
‘’SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ TARİHİ BAŞARI DİYE YUTTURDULAR’’
Reel gelirimiz son on yılda en az %25 azalmasına rağmen  %3 lük tekliflerini yarım puan artırdıkları toplu sözleşmeleri bile büyük bir taviz gibi gösterdiler. Öyle ki hem AKP hükümeti hem yandaş konfederasyon yönetimi kamu emekçileri tarihinde bir ilk yaşatarak enflasyon farkı verilmemesinde, üstelik artış seyyanen olduğu için taban aylık katsayısına bağlı ödeme tutarlarında da hiçbir artış yapılmamasında anlaştıkları satış sözleşmesini tarihi başarı olarak yutturmaya kalktılar. Resmi enflasyon 2014 yılının on iki aylık ortalamasına göre  %8,85 olarak açıklanmasına rağmen enflasyon farkı bile talep etmeyen yandaş konfederasyon yönetimi net 123 TL ile maaşlarımızda ortalama %5,2 lik artış yapılan satış sözleşmesini savunmayı sürdürdü.

‘’BİR AY ANGARYA ÇALIŞTIRILDIK’’
Kamu emekçileri olarak 2014 yılını bir maaş tutarına varan kayıpla kapattık.  Yani 12 ay çalışmamızın karşılığını 11 aylık maaşla aldık. Bir ay angarya çalıştırıldık. Satış sözleşmesine imza atanyandaş konfederasyonunun genel başkanı ise hizmetinin karşılığında milletvekilliği ile ödüllendirildi.
2015 yılının altı aylık ilk diliminde alacağımız enflasyon farkına göz dikenler rakamlara takla attırma ustalıklarını yine konuşturdular.
Bizlere dayatılan yoksulluk ve sefalet ellerimizde tuttuğumuz bordolarımıza yansımıştır. Bu bordolar sadece birer kâğıt parçası değil, yıllardır biriken, her geçen gün ağırlaşan ekonomik ve sosyal sorunlarımızın belgesidir. Duyulmayan sesimiz, yok sayılan taleplerimizdir. Bu bordrolar,  tüm demagojik ve aldatıcı hesaplamaları çürüten, yandaş konfederasyon yönetimi ile AKP hükümetinin imzaladığı satış sözleşmesini ispatlayan ibret vesikalarıdır. Seçimlerde kamu emekçilerinin, emeklilerinin sorunlarına kayıtsız kalmayacağını ilan eden tüm siyasi partileri sözlerinin gereğini yerine getirmek için göreve çağırıyoruz.

‘’İNSANCA ÇALIŞMA VE İNSANCA YAŞAM İÇİN’’
Emek düşmanlarının bizler reva gördüğü yaşamın kanıtı bordrolarımızı yakarken sendikalı sendikasız tüm kamu emekçilerine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.  “İnsanca çalışma ve insanca yaşam” için sürdürdüğümüz mücadelemizin talepleri sadece KESK’in değil, tüm kamu emekçilerinin, sizlerin talebidir. Gelin bu talepler için mücadeleyi birlikte yükseltelim.’’ dedi.
Eylemin sonunda ise KESK üyeleri bordrolarını yaktılar.

Düşünceni söyle, yorum yaz...