Haber Yayın Tarihi:

Külcü, kendini savunacak

kulcuden-savunma-istendSayıştay Başkanlığı, Çorum Belediyesi tarafından 2014 yılında Belediye Meclisi kararıyla bazı ilçe belediyelerine yapılan toplam 480 bin 667 TL’lik yardımla ilgili olarak Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve dönemin belediye meclis üyelerinden savunma istedi.

Sayıştay Başkanlığı tarafından konuyla ilgili olarak hazırlanan raporda belediyelerin görev, sorumluluk ve yetki alanının belediye mücavir alanıyla sınırlı olduğu, bu kapsamda Çorum Belediyesi’nin ilçe belediyelerine yardımda bulunmak gibi bir görevinin bulunmadığı belirtildi.

‘BELEDİYE KAYNAKLARI BAŞKA BELDELERE AKTARILAMAZ’

Raporda, “Çorum Belediye Meclisi kararın istinaden çeşitli belediyelere düğün salonu, yol, tretuar yapılması mevzuata uygun görülmemiştir.  Belediyeler neticede mahalli kaynaklar ile finanse edilmektedirler, bu nedenle de bir beldenin kaynaklarının başka bir beldeye aktarılması makul değildir” ifadesine yer verildi.

Çorum Belediyesi’nin 2014 yılı hesaplarını denetleyen Sayıştay Denetçileri Şaban Karadağ, Şahin Binici ve Yeter Çakır, yıl içerisinde mevzuata uygun olmayan işler ile ilgili olarak bir rapor hazırlayarak, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve dönemin Belediye Meclis üyelerinden savunma istedi.

Yapılan denetimlerde Çorum Belediye Meclisi’nin 13 Şubat 2014 ve 14 Mart 2014 tarihli oturumlarında CHP Meclis Grubu’nun ‘hayır’ oyuna karşılık AK Parti Grubu’nun oylarıyla Laçin, Düvenci, Kunduzlu, Narlı, Oğuzlar ve Kargı Belediyelerine yapılan toplam 480 bin 467 TL’lik yardımın Çorum Belediyesine ait kaynakların başka belediyelere aktarılması anlamına gelmesi nedeniyle makul olmadığı sonucuna varıldı.

KÜLCÜ VE ESKİ MECLİS ÜYELERİ SAVUNMA VERECEK

Sayıştay Denetçileri Şaban Karadağ, Şahin Binici ve Yeter Çakır tarafından konuyla ilgili olarak bir raporda Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve dönemin belediye meclis üyelerinden savunma istendi.

Belediyelerin görev ve sorumluluklarına vurgu yapılarak hazırlanan raporda, “Belediyenin görev, sorumluluk ve yetki alanı belediye sınırlarını kapsar. Belediye Meclisinin kararı ile mücavir alanlara da belediye hizmetleri götürülebilir.

Bu nedenle Belediye Meclisi kararına istinaden çeşitli belediyelere düğün salonu, yol, tretuar yapılması mevzuata uygun görülmemiştir. Belediyeler neticede mahalli kaynaklar ile finanse edilmektedirler, bu nedenle de bir beldenin kaynaklarının başka bir beldeye aktarılması da makul değildir” ifadelerine yer verildi.

Raporda Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve dönemin belediye meclisi üyelerinden ilçe belediyelerine 480 bin 467 TL ödemede bulunulmasının gerekçelerini açıklamaları istendi.

‘CHP MECLİS GRUBU HAYIR DEMİŞTİ’

Çorum Belediye Meclisi’nin 13 Şubat 2014 ve 14 Mart 2014 tarihli oturumlarında alınan kararla Laçin Belediyesi’ne kilitli taş alımı için 61 bin 950 TL, Düvenci Belediyesi’ne düğün salonu yapımı için 88 bin 500 TL, Kunduzlu Belediyesi’ne kilitli taş alımı için 61 bin 124 TL, Narlı Belediyesi’ne 20 adet bank ve 7 adet kamelya alımı için 42 bin 421 TL, Oğuzlar Belediyesi’ne asfalt malzemesi, kilitli parke taşı, bordür taşı ve çocuk oyun grubu alımı için 174 bin 551 TL, Kargı Belediyesi’ne ise 51 bin 920 TL yardımda bulunulmuştu.

Alınan kararlara CHP Meclis Grubu ‘mevzuata aykırı’ diyerek hayır oyu kullanmıştı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...