Haber Yayın Tarihi:

Bu Doktorların eli öpülür

Iraklı 3 doktor, mülteci hastaları muayene ediyor

Irak’tan gelerek Çorum’a yerleşen 3 doktor, Suriye ve Irak uyruklu sığınmacılara derme çatma bir depoda gönüllü sağlık hizmeti sunuyor.

Çorum’da da sayıları her geçen gün artan sığınmacıların en büyük sorunlarının başında sağlık hizmetleri geliyor.

Irak’taki iç savaştan kaçarak Çorum’a yerleşen Asama İbrahim, Ameen Humadi ve Mahmood Yaseen isimli 3 genç doktor, sığınmacıların yaşadığı sağlık sorununa duyarsız kalmadı.

Iraklı ve Suriyelilere sağlık hizmeti vermek için Üçtutlar mahallesinde derme çatma bir depoyu sağlık kabinine çeviren gönüllü doktorlar, her hafta yüzlerce kişiyi muayene ediyor, hayırseverlerden toplanan ilaçları da hastalarına ücretsiz dağıtıyorlar.

3’ü de Musul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan doktorlar her yaştan sığınmacıya yardımcı olmaya çalışıyor.

Sığınmacılar arasında kanser, şeker ve kalp hastalarının fazla olduğunu anlatan doktorlar, “Haftada bir gün burada oluyoruz ve o gün 300 hasta geliyor” dediler.

Öte yandan ıraklı doktorların, uygun şartlarda olmayan bir mekanda hastaları muayene etmesinin yasal olup olmadığı sorusu akıllara geldi.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Sağlık İl Müdürü Dr. İsmail Yücel “Sağlık Bakanlığı izni olmadan her kim olursa olsun asla sağlık hizmeti veremez. Sağlık hizmetinin verildiği yerler standartlara uygun olmalıdır. Yasal olmalıdır. İlgili mercilerden izinli olmalıdır” diye konuştu. Yücel konuyla ilgili gerekli incelemelerin başlatılacağını açıkladı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...