25 Haziran 2015 Haber Yayın Tarihi:

Balyoz subaylarına gün tekrar doğdu

balyoz_davasinda_beraat_eden_subaylar_icin_mujdeli_haber_geldi_h64818_893e2Balyoz davasında yıllarca hapis yattıktan sonra beraat eden komutanlarla ilgili Genelkrumay Başkanlığı’nda özel bir çalışma yürütüldüğü ortaya çıktı. Çalışmanın özü, muazzaf subayların bulunmaları gereken rütbelere getirilmelerine yönelik.

Kurmay albay iken Balyoz’da sanık yapılan subayların terfisi önümüzdeki Yüksek Askeri Şura’da ele alınacak. Diğer subaylarla aynı değerlendirmeye tabi tutulacak kurmaylar albaylar general/amiralliğe terfi edebilecek. Hem de dönemlerinin bulunduğu rütbelere getirilecekler. Böylece rütbe kaybı da ortadan kaldırılacak.
Daha alt rütbedeki subayların rütbe kaybının giderilmesine ise başlandı. Örneğin Balyoz kumpasında hedef alınan binbaşı rütbesindeki subaylar artık albay olarak görev yapacak. Bu kapsamda 20 denizci, 5 karacı, 2 havacı subay bulunuyor. Kurmay Binbaşı Levent Tezcan yarbaylığı pas geçerek Kurmay Albay oldu. Kıdem bekleyen albaylar da kıdemli albay statüsüne yükseltildi.

Bununla birlikte hem emekliye ayrılanların, hem muvazzafların cezaevindeyken maaşlarından yapılan üçte bir oranındaki kesintiler de topluca ödenmeye başladı. Birikmiş alacakların faizinin yanı sıra geriye dönük rütbe maaş farklarının da ödenebilmesinin önü açıldı.

Muazzaflar için uygulamaya geçen haklar terfi alamadan emekli olanlara da tanınacak.

Düşünceni söyle, yorum yaz...