23 Haziran 2015 Haber Yayın Tarihi:

”Atanın emaneti sahipsiz değildir”

ataturkun-emanetine-sahip-cikmayi-kararlilikla-surdurecegiz0d745143d6f0c5008e4dAtatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer,  22 Haziran 1919’da yayınlanan Amasya Genelgesi’nin Atatürk önderliğinde başlatılan ulusal kurtuluş savaşının yol haritası olduğunu söyledi.

Amasya Genelgesinin 96. Yıldönümü dolayısıyla dün ADD Çorum Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Uğur Demirer, “Bizler Amasya Genelgesi’nin 96. Yıldönümünde bağımsızlık savaşımızın ve ardından kurulan Türkiye Cumhuriyetinin hangi olağanüstü koşullarda başarıldığını biliyor ve Atatürk’ün emanetine ne pahasına olursa olsun sahip çıkmayı sürdüreceğimizi Çorum kamuoyu ve tüm ulusumuzla paylaşıyoruz” dedi.

Amasya Genelgesinin; Türk ulusuna, ulusal egemenliği eline alması konusunda yapılan bir çağrı niteliğinde olduğunu özellikle kaydeden ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, konuşmasında şunları kaydetti:

“Amasya Genelgesinin birinci maddesi, bu devletin gerekçesi olduğu kadar milletçe yapılacak işin programını da ifade ediyordu. Vatanın şu veya bu köşesi değil, ancak bütünü ve milletin bağımsızlığı tehlikedeydi.

Genelgenin üçüncü, dördüncü ve beşinci maddeleri ise bu tehlike karşısında milli varlığın nasıl korunacağını açıklamaktaydı. Gerçekte bir milletin varlığını ve haklarını korumak hükümetin görevidir. Fakat İstanbul’daki hükümet bu görevini yerine getirmek şöyle dursun hareketleri ve uygulamalarıyla dünyayı Türk milletinin varlığı konusunda bile şüpheye düşürmekteydi. Bu durumda millet de İstanbul’daki hükümeti yok farz etmeli, kendi azim ve kararı ile bağımsızlığını kurtarmaya çalışmalıydı. Sivas’ta ulusal bir kongre toplanmalıydı.

Demek oluyor ki Amasya Genelgesi bir yandan itilaf devletlerine, diğer yandan da Osmanlı Hükümeti’ne karşı ayaklanmaya davet ediyordu.

Biz Amasya Genelgesi’nin 96. Yıldönümünde bağımsızlık savaşımızın ve ardından kurulan Türkiye Cumhuriyetinin hangi olağanüstü koşullarda başarıldığını biliyor ve Atatürk’ün emanetine ne pahasına olursa olsun sahip çıkmayı sürdüreceğimizi Çorum kamuoyu ve tüm ulusumuzla paylaşıyoruz” 

Düşünceni söyle, yorum yaz...