29 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

VATAN Tayyipten Meydanı söktü ve aldı

adana_birlesti_tepkiler_cig_

 

 

 

 

Vatan Partisi’nin Adana mitinginin engellenme girişimine siyasi partiler ve kitle örgütleri sert tepki gösterdi. Kitle örgütleriVatan Partisi’ne yapılan hukuksuzluğa karşı mitinge katılma çağrısı yaptı. Vatan Partisi bugün 19.30’da Adana Uğur Mumcu Meydanı’nda buluşacak. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Vatan Partisi ile beraber Uğur Mumcu Meydanı’nda olacaklarını açıkladı. Siyasi partilerin Adana il başkanları da, Vatan Partisi’ne yapılan haksızlığa tepki gösterdi. Aydınlık’a konuşan il başkanları şunları söyledi:

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş:

Miting alanlarının tahsisi kanunlarla belirlenmiştir, Cumhurbaşkanı da olsa bu kanunlara uyulmalı. Kanunu uygulayanlar Cumhurbaşkanına ve siyasi partilere eşit davranmak zorunda. Miting alanının Vatan Partisi’ne tahsis edildiğini biliyoruz ve kanunlara Cumhurbaşkanı da olsa uyulması gerektiğini düşünüyoruz.

VAR GÜCÜMÜZLE DESTEKLİYORUZ’

DSP İl Başkanı Fatma Altınok: Yaşanan süreçte Seyhan İlçe Seçim Kurulu’nun Uğur Mumcu Meydanı’nı Vatan Partisi’ne vererek doğru karar alırken, İl Seçim Kurulu hukuksuz bir şekilde Meydanı Cumhurbaşkanı’na verdi. Bu miting Vatan Partisi’nin hakkıdır. DSP olarak Vatan Partisi’ni var gücümüzle destekliyoruz ve tüm halkımıza çağrı yapıyoruz, o alanda Vatan Partisi’ni destekleyelim.

MEYDAN VATAN PARTİSİ’NİN HAKKI’

Demokrat Parti İl Başkanı Meral Öner: Meydan, Vatan Partisi’ne verildiği için Cumhurbaşkanının saygılı olması gerekiyordu. Cumhurbaşkanı’nın halka saygısı yok ki kanunlara saygı duymasını nasıl bekleyelim. Ettiği yemine bile saygısı olmayan Cumhurbaşkanı’ndan da bu beklenir. Biz Vatan Partisi’ni destekilyoruz. Meydan Vatan Partisi’nin hakkıdır.

MHP’Lİ VEKİL: İBRET VERİCİ!

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, 29 Mayıs’ta Adana’da Vatan Partisi’nin miting yapacağı meydanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tahsisine ilişkin kararın ibret verici olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Erdoğan’ın Adana mitingi, yargının ne hale getirildiğinin çok net sonucudur, seçim kurullarının kararları ibretliktir. Bir siyasi partiye tahsis edilen meydan, seçim kurulları kararı değiştirilerek, apaçık siyaset yapan Erdoğan’a verilmiştir” dedi. Adana 3’üncü Sıra Milletvekili Adayı Yılmaz, “Seçim kurulları baskı altına alınarak, kararlar iptal edildi, değiştirildi.

Son olarak Vatan Partisi’nin mitingi güvenlik gerekçesiyle iptal edildi, meydan Erdoğan’a verildi. YSK toplu açılış adı altında tören yapılmasına dair yasağı da 28 Mayıs’ta başladı. Şimdi, Erdoğan Adana’ya gelecek, toplu açılış yerine ‘halkla buluşma toplantısı’ adı altında yine tüm devlet imkanlarını kullanarak siyaset yapacak. YSK’nın yasağını da bu yöntemle delmiş olacak” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMI TARTIŞMALI’

CHP İl Başkanı Burhanettin Bulut: Siyasi görüşü ne olursa olsun tüm siyasi partiler seçimler öncesinde propaganda hakkını kullanabilmelidir. Bu hakkın engellenmesi aynı zamanda demokrasiye de aykırı bir durumdur. Cumhurbaşkanı’nın meydanlarda seçim mitingleri yapması ayrı bir tartışma konusuyken böyle verilmiş kararların tekrar düzeltilmesi devletin saygınlığına, Cumhurbaşkanlığı makamına ve seçim sonuçlarının tartışmalı hale gelmesine neden olmaktadır. Hukuk herkese birgün mutlaka lazım olur ve hukuk herkese eşit olmalıdır.

ADANALILARA SORDUK: ERDOĞAN’I İSTEMİYORUZ!

Seyhan İlçe Seçim Kurulu’nun hukuksuz kararıyla Uğur Mumcu Meydanı’nın bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tahsis edilmesini ve Vatan Partisi’ne verilmemesi girişimini yurttaşlara sorduk. Aydınlık’a konuşan ve fotoğraf vermekten çekinen yurttaşlar şunları söyledi:

Eray Şimşek (İşsiz): Recep Tayyip Erdoğan’ın Adana’ya gelmesini istemiyoruz. Cumhurbaşkanı siyasi parti başkanı mı ki miting yapıyor? Vatan Partisi’ni tebrik ediyorum. Diğerleri gibi Tayyip Erdoğan’ın karşında sinmediler, dik durdular. Ben de alanda olacağım. Vatan Partisi’ne destek vereceğim.

Cezmi Gürlen (Esnaf): Cumhur biz isek o kendine Cumhurbaşkanıyım diyen AKP Genel Başkanını Adana’da istemiyoruz. Basından takip edebildiğim kadar bu ülkede kanun varsa o meydan Vatan Partisi’nindir. Ben de Vatan Partisi’nin mitingini destekliyorum. Türk Bayrağımı alıp gideceğim.

ADANA’DA BAŞKA BİRŞEY KONUŞULMUYOR’

Meral Avcı (Ev Hanımı): Adana’da başka bişey konuşulmuyor. Benim anladığım kadarıyla meydan Vatan Partisi’nin hakkı. Hem Cumhurbaşkanı neden gelip miting yapıyor? AKP’ye oy toplamak ona mı kaldı?

Dicle Işık (Öğrenci): Cumhurbaşkanı kendine saray yaptırdı. Ama gönlü hala AKP’nin başında gibi. Hala meydanlara çıkıp AKP’ye oy topluyor. Bir Adanalı olarak Cumhurbaşkanını Adana’da görmek istemiyorum.

Düşünceni söyle, yorum yaz...