28 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

Güvenliği abarttı görevden alındı

Tarancı 3

Çorum’da 1 yıldır görev yapan ve 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mitinginin ardından ani bir kararla görevden alınan Emniyet Müdürü Salih Erkan Tarancı’nın miting öncesi güvenlik tedbirlerini aşırı sıkı tuttuğu için görevden alındığı belirtildi.
Çorum’un yeni Emniyet Müdürü Murat Kolcu’ya hayırlı olsun ziyareti düzenleyen AK Parti Çorum Milletvekili, TBMM İdare Amiri Salim Uslu, eski Emniyet Müdürü Tarancı’nın niçin görevden alındığına dair açıklamalar yaptı.
Polisin güvenlik tedbirleri ile hak ve özgürlükler arasındaki dengeyi çok iyi koruması gerektiğini anlatan Uslu, Başbakanın Çorum mitingi öncesi alınan sıkı güvenlik tedbirlerinin toplumu rahatsız ettiğini, yarım saatlik tedbirlerin gün boyuna yayıldığını söyledi. Tarancı’nın miting öncesi polise yoğun güvenlik tedbirleri aldırarak toplumu huzursuz ettiğinden dolayı ani bir kararla görevden alındığını dile getiren Uslu, kararı üzüntüyle karşıladıklarını bildirdi.
Miting öncesi yoğun güvenlik tedbirleri alınmasının kendi istek ve iradelerinin dışında gerçekleştiğini açıklayan Uslu, bundan sonra Emniyetin bu tür hatalar yapmayacağına dair ümitli olduklarını, çünkü yeni Emniyet Müdürü Kolcu’nun tecrübeli bir kişiliğe sahip olduğunu, kendisine de gereken katkı ve desteği sağlayacaklarını kaydetti.

Böyle neden olurmu?

Öte yandan konuyu sorduğumuz vatandaşlar ise olayın gerçek sebebinin gizlendiğini dile getirdi.

” Güvenliğin abartılması, önce güç gösterisi olarak düşünülmüş bir uygulama idi. Sonra basından ve vatandaşlardan ciddi bir söylence gelince müdürü günah keçisi olarak kullandılar. Gerek il başkanı Bekiroğlu’nun gerekse Sayın Uslunun anlattıkları tamamen olayın üstünü örtmektir. Anlattıkları bu cümleler yapılan abartının ve rezilliği açıklamaya yeterli değil. Sadece gelen tepkilerin hızını kesip kaybettikleri oyların telafisini sağlamaktır. O gün bu rezilliği görmedilermi. Yakınlarından duymadılarmı?  Güç gösterisi yapmak isterken hata olduğunu anlayanlar, verilen talimatları uygulayan müdürü kurban olarak seçtiler. Artık mızrak çuvala sığmıyor. inandırıcılıkları kalmadı bunların. Böyle bir nedenle müdür görevden alınırmı?

Düşünceni söyle, yorum yaz...