28 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

“Doğum yardımı” başladı

Dogum 1Ak parti il yönetim kurulu bayan üyeleri Çorum Hitit üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesi doğum bölümünde yatan hastalarını ziyaret ettiler.

Ziyarete İl Başkanın eşi Ruzin Bekiroğlu, İl Yönetim Kurulu üyeleri Sümeyye Esenyel, Semra Aydın ve Sıla Kaya katıldı. Ziyarette hastalara doğum yardımı hakkında bilgilendirme yapıldı ve başvuru formları verildi.

Doğum 3 Doğum kapsamında Türk vatandaşı olan herkese, canlı doğan çocuk için doğum yardımı ödemeleri fiilen başladı. 15 Mayıs’tan sonra doğan çocuklar için devlet en az 300 lira ödeme yapacak.

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuranlar, doğan bebeğin ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna bağlı olarak birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL doğum yardımı alacaklar. Doğum yardımına ilişkin yönetmelik,Bakanlar Kurulu kararı ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BAŞVURU YETECEK

Yönetmeliğe göre, doğum yardımından yararlanmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri ve sosyal hizmet müdürlüklerine, kamuda çalışanlar ise kurumlarına başvuracaklar.

MAVİ KARTLILAR DA DAHİL

Yurtdışında yaşayan mavi kartlılar dahil Türk vatandaşları ise büyükelçilik ve konsolosluklara başvuru yapabilecekler. Başvuru için bizzat gidilmesine gerek olmayacak, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla da başvurulabilecek.

Ak Parti iktidarı içerisinde her alanda olduğu gibi Aile ve Sosyal Politikalar kapsamında da yapılan yatırımlar ülke halkımızın yaşam standardını ve yaşam kalitesini arttırmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Örf ve adetlerimize göre aile toplumumuzun temel taşıdır. Partimiz temel taşımız olan aileye her zaman önem vermektedir.

Düşünceni söyle, yorum yaz...