26 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

Kilittaşı gerginliği

sekerbeyde-kilit-tasi-ayrimciligiaaee60e86a277c983ecaÇorum Merkeze bağlı Şekerbey Köyü’nde İl Özel İdaresi tarafından yapılan kilit parke taşı çalışması, köyde ciddi bir rahatsızlığa neden oldu.

Alevi ve Sünni yurttaşların yıllardır birlik, beraberlik, barış ve huzur içerisinde yaşadığı Şekerbey Köyü’nde Çorum İl Özel İdaresi tarafından yapılan kilit parke taşı çalışması özellikle köyde yaşayan Alevi yurttaşların ‘hizmette ayrımcılık yapılıyor’ eleştirilerine neden oldu.

Şekerbey köylülerinin ‘hizmette ayrımcılık yapılıyor’ serzenişine kulak veren CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım ve CHP Merkez İl Genel Meclisi Üyesi Yıldız Bek, bir grup partiliyle birlikte dün Şekerbey Köyü’nü ziyaret ederek bir dizi incelemede bulundular.

Burada köy sakinleri adına CHP Heyeti’ne bilgi veren Kadir Taşkıran, yaklaşık 40 hanenin yaşadığı Şekerbey Köyü’nde Alevi ve Sünni insanların yıllardır barış ve huzur içerisinde birlikte yaşadıklarına dikkati çekti.

Köydeki barış ve huzur ortamının Çorum İl Özel İdaresi tarafından yapılan kilit parke taşı çalışmasıyla derin bir yara aldığını ifade eden Kadir Taşkıran,  köydeki bazı yolların kapı önlerine kadar kilit parke taşıyla döşenirken, Mezarlık Yolu başta olmak üzere bazı yolların ise kilit parke taşı döşenmeyerek adeta kaderine terk edildiğini savundu.

Köyde yapılan kilit parke taşı çalışmasında açık ayrımcılık yapıldığını ileri süren Kadir Taşkıran, “Bizler Şekerbey köylüleri olarak hizmette yapılan bu ayrımcılığa inat birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek, birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bizler sadece köyümüze yapılan yatırım ve hizmetlerin eşit ve adil bir şekilde dağıtılmasını istiyoruz. Başka da bir şey istemiyoruz. Böl böl, ayrım ayrım ne olacak?” şeklinde konuştu.

Köylerinde kilit parke taşında yapılan bu ayrımcılığa bir an önce son verilerek, hizmetin eşit ve adil olarak getirilmesini isteyen Kadir Taşkıran, köy girişinde bulunan kanalizasyon borusunun 2 yerden kırıldığını, buradan akan kanalizasyon sularının çevrede ciddi sağlık sorunu ve kötü kokuya yol açtığını da ifade ederek, bu sorunlarının da ivedilikle giderilmesini istedi.

CHP Heyeti ise Şekerbey Köyü’nde yapılan hizmet ayrımcılığının Çorum’a ve Türkiye’ye yakışmadığını ifade ederek, CHP olarak tek isteklerinin devlet imkânlarıyla yapılan hizmetlerin ayrımsız ve eşit bir şekilde götürülmesi olduğunu ifade ettiler.

Sorunun takipçisi olacaklarını özellikle vurgulayan CHP Heyeti, “Şekerbey Köyü’nde sağlanan barış ve huzur ortamını bizzat devlet yatırımları eliyle bozmaya kimsenin hakkı yoktur” ifadesini kullandılar. 

Düşünceni söyle, yorum yaz...