25 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

Alacayı geriyorlar

alacada-tehlikeli-gerginlik    7 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde Alaca İlçesi’nde seçim çalışması yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyelerine yönelik bir saldırı olayı gerçekleştirildi.

Alaca’da seçim çalışmaları yaparak bildiri dağıtan HDP’liler, bir grubun saldırısına uğradı. Saldırı sonucu aralarında HDP İl Eş Başkanı Ali Akkaya’nın da bulunduğu 4 partili yaralandı.

Alaca İlçe merkezinde esnaf ziyaretinde bulunup, bildiri dağıtımı yapan HDP’liler, bu sırada  ‘ülkücü işareti’ yaptığı ileri sürülen bir gurubun saldırısına uğradı.

Saldırıda aralarında HDP İl Eş Başkanı Ali Akkaya’nın da bulunduğu 4 partili çeşitli yerlerinden yaralandı.

Polis, saldırı sonrası yaralanan HDP’lileri hastaneye götürürken, diğer HDP’lileri de Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Saldırının ardından HDP İl Eş Başkanı Ali Akkaya, dün saat 15.00’de Özdoğanlar Kavşağı’nda bir kitlesel basın açıklaması yaparak olayı kınadı.

Basın açıklamasına HDP Milletvekili Adayları; Muharrem Özünel, Meliha Üşüdür, EMEK Partisi Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Aygün ile HDP ve EMEK Partisinden çok sayıda partili de destek verdi.

Basın açıklamasının ardından partililer, 5 dakikalık oturma eylemi yaparak olayı protesto etti

 

AKKAYA: SALDIRILAR BIZI YILDIRAMAZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çorum İl Eş Başkanı Ali Akkaya, Alaca İlçesi’nde partisine yönelik saldırıyı kınadı.

Kendisinin de aralarında bulunduğu 4 partilinin yaralandığı olayla ilgili bir açıklama yapan Ali Akkaya, “Polis tarafından yeteri kadar tedbir alınmaması, saldırıya maruz kalmamıza neden oldu. Buna rağmen biz sağduyumuzu koruyup olayın büyümemesine gayret ettik” dedi.

Alaca’da meydana gelen HDP’ye yönelik saldırıya yaralanan Ali Akkaya, Özdoğanlar Kavşağı’nda düzenlenen basın açıklamasında olay hakkında bilgi verdi.

Saldırıda başından yaralanan Ali Akkaya, “Demokrasi mücadelemizden ödün vermeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu saldırılar bizi yıldıramayacaktır” ifadesini kullandı.

Akkaya, açıklamasında şunları söyledi:

“HDP olarak Alaca İlçesi’ne seçim çalışması vesilesiyle bir karar aldık. Dün sabah saat 09.30 sıralarında Çorum’dan yola çıktık ve yolda Çorum Emniyet Müdürlüğü’ne haber vererek, Alaca İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün haberdar edilmesini istedik. Bunun üzerine Alaca Emniyet yetkilileriyle irtibat kuruldu, Alaca’ya girişte polis bize eşlik etti. Sivil iki polis eşliğinde Alaca pazar yerinde bildirilerimizi dağıtıp şehrin merkezine çıkan Cumhuriyet ve Ankara Caddesi’nin kesiştiği noktada dört kahvehane ziyaret edildi ve vatandaşlar ile görüşüldü. Olaysız son ziyaret yerinden ayrılacakken aniden 5 kişi grubumuza saldırdı.

Bu saldırı sonrasında ben Ali Akkaya ve diğer üç genç yoldaşım saldırganların darbelerine maruz kaldık.

Polis tarafından yeteri kadar tedbir alınmaması, saldırıya maruz kalmamıza neden oldu. Buna rağmen biz sağduyumuzu koruyup olayın büyümemesine gayret ettik. Daha sonra olay yerine emniyet güçlerinin gelmesiyle bizler olay yerinden alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldük.

Bu arada 15 kadar genç, seçim aracımıza saldırdı. Polisin müdahale etmesi sonucu aracımız darbe almaktan kurtuldu.

Bilindiği gibi Türkiye genelinde partimize yönelik fütursuzca bir saldırı yapılmaktadır.

Bizler HDP olarak bu saldırıları kınıyor, halkımızın yanımızda yer alacağına sonuna kadar inanıyoruz.

Demokrasi mücadelemizden ödün vermeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu saldırılar bizi yıldıramayacaktır.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...