18 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

Gençlik Meslek sorunu Yaşıyor

Murat Doğrusöz DESDemokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Çorum İl Temsilciliği Basın ve Sosyal İşler Sekreteri Murat Doğrusöz 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Gençliğimizin mesleksizlik sorunu yaşadığını söyleyen Murat Doğrusöz, “Dünyada genç nüfusa sahip şanslı ülkelerden biri olan ülkemizde özellikle eğitimli gençlerin işsiz ve mesleksiz olması kabul edilebilir bir durum değildir.” dedi.

Bilimsel, eşitlikçi ve özgün bir ulusal eğitim programı hazırlamak zorunda olduğumuzu vurgulayan Doğrusöz açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Milli Mücadelemizin başladığı tarih olan 19 Mayıs’ı sadece askeri açıdan değerlendirmek yetersizdir. Vatanımızın kurtuluşu ve bağımsızlığında çok önemli bir hadise olan Milli Mücadele, emperyalist manda ve boyunduruğa dur demek, özgürlük ve onur için birlik ve beraberlik içinde mücadele vermek, kardeş olduğumuzu hatırlatmak gibi bir şuur da kazandırmıştır.

Milli mücadele ruhunu kavramanın ilk ve en etkili yolu milli hedef, amaç ve ihtiyaçlarımıza hizmet edecek özgün bir eğitim politikası oluşturmaktan geçer. Genç nüfusa sahip şanslı ülkelerden biri olan ülkemizde özellikle eğitimli gençlerin işsiz ve mesleksiz olması kabul edilebilir bir durum değildir. 12 yıllık zorunlu eğitim başta olmak üzere eğitim alanında yapılan yenilik çalışmalarını gençliğin geleceği adına ümit veren reformlar olarak görüyor ancak yeterli bulmuyoruz. Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üzerinde bir ülke haline getirecek olan gençlerimiz için siyasetten arındırılmış, toplumun bütün kesimlerinin üzerinde mutabık olduğu bilimsel, eşitlikçi ve özgün bir ulusal eğitim programı hazırlamak zorundayız.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının ülkemize, gençliğimize ve halkımıza barış, huzur ve saadet getirmesini diliyorum. Emperyalizme karşı Dünya milletleri içerisinde ilk isyan ve ilk karşı çıkışın şanlı bir örneği olan Milli Mücadelenin yıldönümü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şanlı kahramanlarımızı minnetle, şükranla ve rahmetle anıyorum. Türkiye’deki, bölgemizdeki ve Dünyadaki her türlü sömürü ve vahşete karşı dirençli ve şuurlu olmak konusunda çok ümit var olduğum gençliğimizin bayramını kutluyorum.

Düşünceni söyle, yorum yaz...