” Başbakan Kılıçdaroğlu”

CHP Çorum 1CHP Çorum 4CHP ÇorumPartisinin Çorum mitinginde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında asgari ücrete vurgu yaparak, “Asgari ücreti bin 500 lira yapacağım dedim, koro halinde itiraz ediyorlar. ‘Bin 500 lira vermek işçiye zulümdür’ diyor. Ayda sen 14 bin lira alırken zulüm değil de işçiye bin 500 lira verince mi zulüm oluyor” dedi.

İŞTE KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI

İşsizliğin, yoksulluğun olmadığı, çiftçinin, esnafın kazandığı bir Türkiye bunun mücadelesini veriyorum, bunun için çaba harcıyoruz. Bu çizdiğim tablo refahı tabana yaymak.

ASGARİ ÜCRET EN AZ BİN 500 OLACAK

Asgari ücreti bin 500 lira yapacağım dedim, koro halinde itiraz ediyorlar. ‘Bin 500 lira vermek işçiye zulümdür’ diyor. Ayda sen 14 bin lira alırken zulüm değil de işçiye bin 500 lira verince mi zulüm oluyor.

HER GÜN SADECE ÇAY VE SİMİT YESE…

Arzumuz herkesin çalıştığı, evine akşam huzur içinde gittiği yani yaşanacak bir Türkiye. Asgari ücret 949 lira. 5 kişilik aile düşünün. Her öğünde bir simit yesinler, bir çay içsinler. Bir simit, çayın parası 2 lira. Bir öğün 10 lira, 3 gün 30 lira. Sadece çay ve simit yese ayda 900 lira. Geriye ne kalıyor; 49 lira. 13 yıldır oturup yönetenlerin vicdanına sesleniyorum; bu parayla çocuğuna mı bakacak, ev kirası mı verecek, mutfak parasını mı karşılayacak, elektrik su parası mı ödeyecek? Çok da değil bin 500 lira ya.Benim derdim bu ülkenin vatandaşı. Refahı tabana yaymanın birinci yolu asgari ücreti en az 1.500 lira yapmak.

11 MİLYON EMEKLİDEN FİRE İSTEMİYORUM

Emekliye bayramlarda çift maaş vereceğimizi söyledik. Koro halinde itiraz ettiler. Emekliler bu maaşı aldıklarında ne yapacak; emekli aldığı bu paralarla esnaftan alışveriş yapacağını, emekliyle birlikte esnafın ve sanayicinin de kazanacak.Kim kaybedecek? Hortumcular kaybedecek. Benim görevim ne? Ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. 4 yıl için yetki istiyorum. Halkın kimliğine saygı duymak neymiş, halkın değerlerine saygı duymak neymiş, bütün dünya görsün, Türkiye görsün.11 milyon emekli var, emeklilerin haklarını savunan tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. 11 milyon emekliden fire istemiyorum.

TAŞERON İŞÇİLİĞİ KALDIRACAĞIZ

Her devlet dairesinde taşeron işçi görürsünüz, yan, çağdaş kölelik düzeni. Taşeron işçiliği kaldıracağız. Devletin taşeron kalktığında kârı var. Devlet taşerona yüzde 18 vergi ödüyor, bundan kurtulacak. 21. yüzyılın Türkiye’sine çağdaş kölelik yakışmaz. Kimse yarın ne olacak diye bir kaygı içinde olmayacak. Herkesin sendika hakkı olsun istiyoruz, bu nedenle taşeron işçiliği kaldıracağız.

MİTİNGDE BAŞBAKAN KEMAL SLOGANLARI

Abide Meydanında yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı mitingde partililer sık sık “Başbakan Kemal” sloganları attı. Kılıçdaroğlu, miting öncesi gecikmeden dolayı özür diledi. Zeki Alasya’nın cenazesine katıldığını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Allah rahmet eylesin, cenaze törenine katıldığım için geciktim, kusura bakmayın” dedi. Kılıçdaroğlu, Dodurga Maden Ocağının kapatılmasıyla ilgili olarak da hükümeti eleştirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.