Bin 426 subaya yönelik tertipte kullanılan DVD’deki parmak izi tespit edildi

bin_426_subaya

Türk Ordusunu hedef alan F-tipi tertipçinin, parmak izine ulaşıldı. Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı, MİT’e gönderilen ihbar mektubu üzerinde mukayeseye elverişli parmak izi tespit etti. Parmak izinin kime ait olduğu tespit edildiğinde, kumpasçı F-tipi örgütün operasyon ekibi de açığa çıkmış olacak.

İsimsiz ihbar mektupları ve sahte CD’lerle yüzlerce subayını terörist ilan eden F-tipi örgüt elemanlarının yakalanması için ilk adım atıldı. Örgüt üyelerinin parmak izi tespit edildi.
Bin 426 subayın hedef alan tertipçinin parmak izi “Otomatik Parmak ve Avuç İzi Teşhis Sistemi” veri tabanında araştırıldı. Ancak eşleşmeye rastlanmadı.
Meçhul ihbarcı, 2010 yılının Nisan ayında gönderdiği DVD’lerdeki bilgileri, Teğmen Ülkü Öztürk’ün bilgisayarından çaldığını iddia etti. Ancak Teğmen Öztürk, 28 Temmuz 2009’da Amirallere Suikast tertibiyle tutuklanmış ve 10 Mayıs 2010’a kadar tutuklu kalmıştı. Yani Teğmen Öztürk iddia edilen tarihte cezaevindeydi.
Jandarma Kriminal tarafından yapılan araştırmada farklı bir parmak izine rastlandı. O parmak izinin kime ait olduğu tespit edildiğinde kumpasçı F-tipi çetenin operasyon ekibi açığa çıkacak.
Jandarma’nın Kriminal Araştırmasında ortaya çıkan bir başka kumpas izi de sahte dosyaların yaratıldığı bilgisayarla ilgili oldu. Krimanal incelemede DVD’lerdeki dijital verilerin Asus marka Eee PC Taşınabilir Bilgisayar modelinde oluşturulduğu belirlendi. Teğmen Öztürk’ün gerek iş gerek kişisel Asus marka bilgisayarı olmadığı ortaya çıktı.
Soruşturma sürecinde MİT’e gönderilen benzer ihbarlarda da soru işaretleri vardı. 16 Eylül ve 14 Ekim 2011’de tarihinde MİT’in posta kutusuna meçhul ihbar mektupları bırakıldı. Ancak ihbarcıların kim oldukları tespit edilemedi. MİT’in çevresi olağanüstü güvenlik önlemleri, gelişmiş kamera ve takip sistemleri ile donatılmıştı. Bütün bu önlemlere karşın MİT binasına kadar gelip posta kutusuna mektup/CD bırakan kişiler tespit edilemedi.
14 Ekim 2010 tarihli ihbar mektubunun ekinde yer alan CD’nin Jandarma Teğmen Mehmet Erdem Aslan’ın bilgisayarından ele geçirildiği öne sürüldü. İddia üzerine askeri savcının talimatıyla Teğmen Aslan gözaltına alındı ve bilgisayarlarına el konuldu. Ancak tüm incelemelere karşın Teğmen Aslan’a ait bilgisayarlarda sahte CD’deki dökümanlardan hiç birine ulaşılmadı.
Bütün bu titiz çalışmanın sonunda Askeri savcılık takipsizlik kararı verdi ve böylece bin 426 subay üzerinden Türk Ordusu’na indirilmek istenen darbe etkisiz hale getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.