Bir Çorum iki 1 mayıs kutlaması

 11204580_10205057665493772_1631871524_o 11204583_10205057666413795_1546335640_o 11207760_10205057666453796_1943959628_o 11211556_10205057666813805_1236542814_o 11211929_10205057665973784_1676954402_o“Emek ve Demokrasi Bayramı” olarak da adlandırılan 1 Mayıs İşçi Bayramı, Türkiye genelinde olduğu gibi Çorum’da da
büyük bir coşkuyla kutlandı…

Abide Meydanı’nda buluşan binlerce işçi ve emekçi, hakları için birlik oldu. 1 Mayıs mitinginde işçiler, kamu emekçileri, gençler, kadınlar ve emekliler olmak üzere toplumun değişik kesiminden birçok vatandaş katıldı. 1 Mayıs yürüyüşüne ve mitingine bazı siyasiler de destek verdi.

SAAT KULESİNDE TOPLANDILAR

Saat Kulesi önünde başlayan 1 Mayıs mitingine başta sendikalar olmak üzere demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerde kitlesel bir şekilde destek verdi. Yürüyüş ve mitinge; CHP Çorum Milletvekili ve Milletvekili Adayı Av. Tufan Köse, CHP Milletvekili Adayları; Muharrem Bozdoğan, Av. Dinçer Solmaz, Saim Topgül, CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere, MHP Milletvekili Adayı Ali Akcan, MHP Merkez İlçe Başkanı Sinan Özcan da destek verdi.

“Emek ve Demokrasi Bayramı” olarak da adlandırılan 1 Mayıs İşçi Bayramı, Türkiye genelinde olduğu gibi Çorum’da da büyük bir coşkuyla kutlandı.

Abide Meydanı’nda buluşan binlerce işçi ve emekçi, hakları için birlik oldu. 1 Mayıs mitinginde işçiler, kamu emekçileri, gençler, kadınlar ve emekliler olmak üzere toplumun değişik kesiminden birçok vatandaş katıldı. 1 Mayıs yürüyüşüne ve mitingine bazı siyasiler de destek verdi.

Saat Kulesi önünde başlayan 1 Mayıs mitingine başta sendikalar olmak üzere demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de kitlesel bir şekilde destek verdi. 1 Mayıs mitingine Türk İş, Yol-İş, DİSK-Emekli Sen, DİSK-Sosyal-İş, KESK’e bağlı Eğitim-Sen, BES, SES ve Tüm Bel-Sen, Tarım Orkam Sen, Birleşik Haziran Hareketi, HES, CHP, EMEP, HDP, Halk-Lis, Çağdaş Avukatlar Derneği, Halk Evleri, Çarşı 19 gibi bir çok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu destek verdi.

Yürüyüş ve mitinge; CHP Çorum Milletvekili ve Milletvekili Adayı Av. Tufan Köse, CHP Milletvekili Adayları; Muharrem Bozdoğan, Av. Dinçer Solmaz, Saim Topgül, CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere, MHP Milletvekili Adayı Ali Akcan, MHP Merkez İlçe Başkanı Sinan Özcan da destek verdi.

Mitinge katılanlar Saat Kulesi boyunca Abide Kavşağı yönüne doğru yürüdüler.

1 Mayıs mitingi, iş kazalarında, bağımsızlık ve demokrasi ve emek mücadelesinde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu yapılması ile başladı.

Kutlamada, KESK Dönem Sözcüsü Nevzat Veldet, Türk İş İl Temsilcisi ve Şeker İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman ve DİSK/Emekli -Sen Çorum Şube Başkanı Ömer Sözüdoğru birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından sahne alan Eğitim Sen Müzik Grubu’nun seslendirdiği marşlar ile 1 Mayıs coşkusuna ayrı bir renk kattı. Katılımcılar daha sonra Eğitim Sen Müzik Grubu’nun seslendirdiği parçalara eşlik ederek halaylar çekti. 1 Mayıs coşkusu olaysız bir şekilde sona erdi.

1 Mayıs’a Sıkı Güvenlik Tedbiri

Tüm ülke genelinde olduğu gibi Çorum’da da 1 Mayıs İşçi Bayramı yürüyüş ve mitinglerle kutlandı.

Türk-İş, KESK ve DİSK öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları için alanına giren vatandaşların üzerleri polis tarafından arandı.

Bugün Saat Kulesi’nde bir araya gelen katılımcılar, 1 Mayıs’ın kutlanacağı alan olan Abide Meydanı’na yürüdü. Sloganlar atarak 1 Mayıs’ı kutlamak için alana giriş yapanlar, polisler tarafından arandıktan sonra alana alındı.

Arama öncesi 1 Mayıs Tertip Komitesi üyeleri ile Emniyet Müdürlüğü yetkilileri arasında tartışma yaşandı.

Bu arada yürüyüşün yapılacağı İnönü Caddesi’nin büyük bir bölümünde kaldırım kenarlarının barikat duvarı ile örüldüğü görüldü. Caddenin sağlı-sollu barikatla örülmesi katılımcıların tepkisini çekti.

Halaylar 1 Mayıs İçin

1 Mayıs İşçi Bayramı, Çorum’da bayram havasında geçti.

Bugün Saat Kulesi’nde bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, sendikalılar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar davul zurna eşliğinde 1 Mayıs’ı halaylarla kutladı.

Saat Kulesi’nde bir araya gelen vatandaşlar, 1 Mayıs kutlamaları sona erdiğinde Abide Meydanı’nda ellerinde flamalarla davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

Halaya Eğitim-Sen Müzik Grubu eşlik etti.

“Onların Hayali Gerçekleştikçe Biz Kaybediyoruz”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nevzat Veldet, tüm emek düşmanı sermaye iktidarları gibi AKP’nin de emekçilerin, halkın yan yana gelmesinden, birlik olmasından korktuğunu bildirdi.

Nevzat Veldet, KESK, DİSK ve Türk-İş tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitinginde yaptığı konuşmada “Özgür ve demokratik bir ülkede eşit, kardeşçe ve farklılıklarımızla bir arada yaşayacağımız geleceği bugünden kuralım” dedi.

Veldet, bu ülkenin emekçilerinin, ülkenin gerçek sahiplerinin özgür, eşitlikçi, barışçı, demokratik bir Türkiye yaratmaya kararlı olduğunu vurguladı.

Nevzat Veldet, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün dünyanın dört bir yanında işçiler, emekçiler, yoksul köylüler, ezilen halklar, yüreği emekten yana atan tüm toplumsal kesimler mücadeleyi, dayanışmayı, birliği alanlara taşıyor. 1 Mayıs, mücadelenin ateşiyle, coşkusuyla hep bir ağızdan çığlığa dönüşüyor!

Dünyada ve Türkiye’de milyonlarca işçi-emekçi ve ezilen halklar 2015 1 Mayıs’ına çalışma ve yaşam şartlarının giderek ağırlaştığı, işsizliğin, güvencesizliğin arttığı koşullarda giriyor. Sermayenin hanesine daha fazla sömürü ve kar yazan emperyalist-kapitalist sistem, emekçi sınıflar ve ezilen halklar için daha çok yoksulluğa, işsizliğe, açlığa, savaşa ve ölüme neden oluyor.

“ONLAR KAZANDIKÇA BİZ KAYBEDİYORUZ!”

Kayıt dışılığın, kuralsız, güvencesiz çalışmanın, taşeron ve iş cinayetlerinin cumhuriyetin merkez üssü haline getirildiği bir ülkenin ezici çoğunluğunu oluşturan işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, tüm ezilenler olarak bu iki dünya arasındaki farkı her gün iliklerimize kadar yaşıyoruz. Çünkü bizim ekmeğimiz her geçen gün küçülüp haklarımız, özgürlüklerimiz sınırlanırken sermaye büyüyor, bir avuç kapitalistten, rantiyeciden, asalaktan oluşan mutlu azınlığın serveti büyüyor. Onların hayali gerçekleştikçe biz kaybediyoruz.

Tüm emek düşmanı sermaye iktidarları gibi AKP de yan yana gelmemizden, birlik olmamızdan korkuyor. Bunun için işçileri-emekçileri sermayeye köle,  halkı diktasına biat eden kul haline getirme hedefinde tüm ‘ustalığını’ göstermeye devam ediyor.

AKP, emek düşmanlığını gizlemenin yolunu; kamu emekçisiyle işçiyi, işçiyle işsizi, esnafla çiftçiyi, kadınları, gençleri karşı karşıya getiren politikalarında, anti demokratik baskıcı rejimin sürdürebilmenin yolunu ise aramızdaki, dil, din, etnik kimlik, kültür, mezhep farklılıklarını kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı siyasetini beslemek için kurduğu yeni komplolarda arıyor.

“EMPERYALİST ÜLKELERİN OYUNUNA GELMEYECEĞİZ”

Biz işsizliğin, yoksulluğun pençesinde kıvranırken ülkeyi trilyonluk KaçAK Saray’ından Anonim Şirket gibi yönetmek, baskı ve zordan beslenen yolsuzluk ve rüşvet düzenini  “Türkiye’ye özgü başkanlık sistemi” ile taçlandırmak için desteğimizi istiyor.

Oysa biz kamu emekçisi,  işçisi, işsizi,  kadını, genci, ezilen, yok sayılan, ötekileştirilen, yoksullaştırılan halklar olarak hepimiz iç içe geçmiş ortak sorunlar yaşıyoruz.

Barışın olmadığı yerde, insanca yaşam olmayacağını, eşitliğin ve özgürlüğün inşa edilemeyeceğini biliyoruz. Bizleri etnik kimlikler üzerinden ayrıştırarak birbirimize düşürmeye çalışan emperyalist ülkelerin oyununa gelmeyeceğiz.

Özgür ve demokratik bir ülkede eşit, kardeşçe ve farklılıklarımızla bir arada yaşayacağımız geleceği bugünden kuralım.

Sokaklarında kardeşlik türküleri söylenen, emeğin hakkının, insanlık onurunun en temel değerler olarak görüldüğü bir Türkiye, ancak bizlerin ellerindedir.

Yolumuz açıktır. Yolumuz aydınlıktır. Çünkü bu ülkenin emekçileri, ülkenin gerçek sahipleri özgür, eşitlikçi, barışçı, demokratik bir Türkiye yaratmaya kararlıdır.

Şimdi kalbimiz burada tüm dünya emekçileriyle birlikte atıyor. Sermayenin zulmüne, sömürüsüne karşı seslerimizi birleştiriyor, bu baskı, sömürü ve zulüm düzenine karşı eşit, özgür ve demokratik bir ülke kurma mücadelesini yükselteceğimize söz veriyoruz. Yolumuz açık olsun.”

“Gelir Dağılımında Adalet İstiyoruz”

DİSK’e bağlı Emekli Sen Çorum Şube Başkanı Ömer Sözüdoğru, Türkiye’nin gelir dağılımındaki adaletsizlikte dünyada başa güreşen ülkelerden birisi olduğunu belirterek, gelir dağılımında adalet istedi.

Sözüdoğru, “Türkiye’de milli gelirin %54’ü, nüfusun %1’inin elinde bulunmaktadır. Bu adaletli bir gelir dağılımı değildir” dedi.

Türk-İş, KESK ve DİSK öncülüğünde Abide Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs kutlamasında 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Ömer Sözüdoğru, emekliler olarak milli gelirden refah payı istediklerini belirterek, AKP Hükümeti döneminde emeklilerin açlık ve sefalete sürüklendiğini ileri sürdü.

1 Mayıs’ın emeğiyle geçinen herkesin bayramı olduğunu kaydeden Ömer Sözüdoğru, konuşmasında şunları söyledi:

‘EMEKLİLER AÇLIK VE SEFALET İÇERİSİNDE’

“1 Mayıs işçi, memur, emekli, esnaf, öğrenci, çiftçi gibi bütün halkın bayramıdır. Bu bayram dünyanın kutladığı bir bayramdır. Bu nedenle emekliler olarak, emekçilerin yanında yer aldık ve alanlara geldik. Hep birlikte meydanlarda haklarımızı, isteklerimizi bağırmaya, sesimizi duyurmaya geldik.

Milli gelirin %54’ünün nüfusun %1’inin elinde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu adaletli bir gelir dağılımı değildir.

1 Mayıs’ta işsizliğe, yoksulluğa, baskıya ve savaşa karşı alanlandayız. Birlik ve dayanışma için alanlardayız. Emeğimiz ve geleceğimiz için alanlardayız. Sendikal haklarımızın önündeki engellerin kaldırılması, sömürü düzenine ‘dur’ demek için, özgür, demokratik olmasını söylemek için buradayız.

Adaletsizliğe, hukuksuzluğa,  baskılara, tutuklamalara, emperyalizme, kapitalizme, özelleştirmelere, taşeronlaşmaya, güvencesizliğe, zamlara, ırkçılığa, mezhepçiliğe karşı olduğumuzu söylemek için alanlardayız.

Soma, Ermenek, Zonguldak ve diğer maden ocaklarında katledilen işçilerimizi unutmamak için alanlarda birlikteyiz.

“EMEKLİNİN GÜCÜ OYUDUR”

Emeklileri sefalete ve açlığa sürükleyenlere seslerimizi duyurmak için alanlardayız. Milli gelirdeki refah payından biz emeklileri çıkaranlara ve 24 TL zam verenlere, ‘800 lirada büyük paradır, bu para bir aileye yeter’ diyenlere karşı alanlardayız.

Emeklilere devamlı enflasyonun altında zam veren ve enflasyon farklarını vermeyenlere karşı seslerimizi duyurmak için ve maaşlarımıza promosyon vermelerini haykırmak için alanlardayız.

Emekli arkadaş; bu güne kadar seni hatırlamayanlara karşı diren, senin oyunu almak için her türlü yalanları kullanacaklardır. Bu güne kadar seni aç bırakanlar seçimde seni hatırlamış ve sana yalanlar düzmektedirler.

Emekliler toplu sözleşme masasında olmak istiyor. Kapalı kapılar ardında toplu sözleşme masasında sizi satanlara ve milletvekili olmaya çalışanlara itibar etmeyiniz. Ayakkabı kutuları, ikna odalarına sığmayacaktır.

Emekliler olarak yaptırım gücümüz oylarımızdır. Seni rahata kavuşturacak olanların yanında ol.”

“Kol Kola Mücadele Edeceğiz”

Türk-İş Çorum İl Temsilcisi ve Şeker İş Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman, sosyal devlet ilkesi ile yola çıkıp, sadece sosyal hakları sadaka haline getirip ‘ben ne verirsem onunla yetineceksin’ mantığı ile hareket ederek paket yardımı yapılmasına, insanların onuru ile oynanmasına karşı olduklarını söyledi.

Sefer Kahraman, Başbakan’ın, ‘Biz 6 binden fazla kişiye kadro verdik hayırlı olsun’ dediğini belirterek, “Sen kadroyu 4 yıldır bekletiyorsun 4 yıl oldu onlar o kadroyu kazanalı. Neredeydin bu güne kadar? Mahkeme kararı ile alınan bir kararı kadro talebini kendi lütfuymuş gibi göstermesini üzüntü ile takip ediyoruz. Biz de diyoruz ki şeker işçisine de, orman işçisine de, tekel işçisine de, gıda işçisine de, kadro bekleyen 18 bin işçiye de kadro ver. Ne olur? Saraydan bir düğme bir ampul versen de olurdu” dedi.

Bugün Saat Kulesi’nden başlayan yürüyüş ile Abide Meydanı’nda gerçekleştirilen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında konuşan Kahraman, Çorum’un tüm mozaiklerinin yan yana olduğunu söyledi.

Sosyal devlet ilkesi ile yola çıkıp, sadece sosyal hakları sadaka haline getirip ‘ben ne verirsem onunla yetineceksin’ mantığı ile hareket ederek paket yardımı yapılmasına karşı olduklarının altını çizen Kahraman, insanların onuru ile oynanmasına karşı olduklarını ifade etti.

Bunların adaletli bir şekilde yasa ile kanun ile belirlenerek yapılması ve bir siyasi kuruluşun tekeli altına verilmemesi gerektiğini belirten Kahraman, rahatça örgütlenebilmek, sendikal hakları kurabilmek ve tüm çalışma koşullarının insan onuruna yakışır bir şekilde yapılabileceği, çalışılabilecek alanların yaratılması için alanlarda olduklarını kaydetti.

Kahraman, konuşmasında şunları söyledi:

“İşçisiyle, öğretmeniyle, memuruyla, esnafıyla, tarlada çalışan çiftçisi ile korkmadan yılmadan biz haklarımızı arıyoruz hükümete sesimizi duyurmak için geldik. Bugün ülkemizde olduğu gibi dünyada din, dil, ırk, millet, ulus ayrımı yapılmadan omuz omuza gelip sadece isteklerini, taliplerini dile getiren ezilen haklarının yerine getirilmesini isteyen özelleştirmelere karşı dur demek için satılıp talan edilmesine son vermek için kadro bekleyen 20-25 yıl olmuş gececi işçilerin kadrosuna çözüm bulmak için kefenini giyip gelen şeker işçileri ile buradayız. Bugün yine tüm katılımcıların bir araya geldiği emeklerinin var olduğu alın terlerinin karşılığını istediği, biz sadece dünyada alın teri ile kazanılan emek dünyanın en kutsal emeğidir kazancıdır deyip geldik.

“İŞSİZLİĞİ YOKSULLUĞU HAYKIRMAK İÇİN ALANLARDAYIZ”

Bugün bu mücadeleyi sürdürmeye var mısınız? Duymayan kulaklar duysun görmeyen gözler görsün bugün Çorum’u. İşte biz bugün bu haklarımızı savunmak için beraberiz. Sizlerle omuz omuza olduk. Sağcısı ile solcusu ile Alevi’si ile Sünni’si ile Kürdü ile Çerkez’i ile Çorum’un tüm mozaikleri yan yanayız. Hangi hakkımız hangi kuruluşumuzun hangi sivil toplum örgütümüzün hakkı elinden alınırsa hep beraber orada olmalıyız. Bize de size de bu yakışır. Bugün ülkemizde emeğe karşı bir yaklaşım var. Kıdem tazminatlarımıza dokunulmak isteniyor, asgari ücret yaşanılabilir hale getirilmekten uzak, insanların sömürüldüğü esnek ve kuralsız çalışmaların yapıldığı, örgütlenmenin önüne geçildiği örgütlenen işçilerin işten çıkarıldığı bir gün yaşıyoruz.

“301 ŞEHİT YAKINININ SIKINTILARI HALA ÇÖZÜLEMEDİ”

13 gün sonra bundan bir yıl önce Soma’da bir cinayet işlendi. Resmi rakamlara göre 301 işçimiz hayatını kaybetti, şehit oldu. Ama bugün hala o şehit yakınlarının sıkıntıları üzüntülerine bir çözüm bulunmuş değil. Onları alıp toplantı yaptıkları yerde siyasi parti milletvekillerine yöneticilerine ‘Bu millet sizinle gurur duyuyor diyor, şehit annesi sen kiminle gurur duyuyorsun diye tepki gösteriyor. İşte biz bunlara çözüm bulunması hiç kimse hiç kimsenin sırtından rant devşirmemesi için, insanca yaşamak için, onurumuzla yaşamak için buradayız. Çiftçisi ile işçisi ile esnafı ile bugün bir terlik satmadan dükkanımı kapattım diyenlerle biz sadece çalışanlar buradayız. Ezilenlerin isteklerini dile getirmek için buradayız. Bu mücadelede hep beraber kol kola olacağız. Yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz. 1 Mayıs’ımızın tüm çalışanlara emekçilere hayırlı olmasını aydınlık günler getirmesini dilerim.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.