1 Mayıs Kutlaması Dodurga- Laçin’den başladı

DSCN2855Dodurga Haberci19DSCN2851

Bir Mayıs İşçi ve emekçinin bayramı kutlamasına bu yıl Çorum iki ayrı kutlamayla merhaba dedi. Sendikaların birleşik haraket kararı ile Çorum Saat kulesinde başlayıp Abide kavşağında biten kutlama ve Madencilerin yoğun olduğu Dodurga ilçesinden başlayan ikinci kutlama kutlamalara damgasını vurdu. ADD, Birleşik Kamu İş, Eğitim İş, Genel Sağlık iş Vatan Partisi ve TGB nin gerçekleştirdiği  1 Mayıs kutlaması Çorum’un Dodurga ilçesinden başladı. Yürüş ve kutlamalarda sendika bayrakları ve Türk Bayrağı açıldı.Laçin ilçesinde devam eden kutlama Çorum saat kulesinde basın açıklaması ve halaylarla sona erdi. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamasında yaklaşık 3oo kişi katıldı. olaysız sona eren kutlamaların merkezde yapılan kutlamadan farklı özelliği ise saygı duruşu ve istiklal Marşı ile başlamasıydı.

Kutlamaya katılan gurubun lideri Eğitim İş Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, grup adına, Dodurga ve Laçin İlçesinde basın açıklaması yaptı.

Yaşar basın açıklamasında şunları söyledi;

”EMEĞİMİZE VE İŞ GÜVENCEMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN 1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ”

”İşçi sınıfının uzun çalışma saatlerine karşı ABD’de başlattığı grev ve eylemlerde yüzlerce işçinin işten atılma ve hayatları pahasına, ırk ve din ayrımı gözetmeksizin burjuvaziye karşı gösterdikleri örnek mücadeleden bu yana, 1 Mayıs “Uluslararası İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde de yıllardır yasaklanan 1 Mayıs’ın, ilk kez 1976 yılında yüz binlerin katılımı ile kutlanmasının ardından korkuya kapılan burjuvazi, 1977 1 Mayıs’ını kana bulamış 34 emekçiyi katletmişti. Bugün ise aynı korkuyu yaşayan iktidar, 1 Mayıs’la özdeşleşen Taksim Meydanı’nı yasaklayarak bu günü provoke etme peşindedir.

Bu anlamda ülkemizde sömürünün ortadan kaldırılması, emeğin en yüce değer olması, emekçilerin yaşam koşullarının düzeltilmesi için verilen kavganın adı olmuştur 1 Mayıs.

Emek mücadelesinin kaybedilmesi, sermayenin güdümündeki hükümetlerin emek düşmanı uygulamalarını pervasızca sürdürmeleri anlamına gelmektedir.

Kıdem tazminatının kaldırılması, taşeronluğun, güvencesiz, kuralsız ve esnek çalışmanın yaygınlaştırılması, grevlerin yasaklanması, Soma’da, Ermenek’te somutlaşan iş cinayetleri, ülkenin ucuz işgücü pazarına dönüştürülmesi, emekçilerin bugün en can yakıcı sorunlarıdır.

Bizler kamu emekçileri olarak işçi sınıfının bir parçası olduğumuzun, geleceğimizin tüm emekçilerle birlikte şekilleneceğinin farkındayız. AKP iktidarının ve Cumhurbaşkanının “İşçi ve memur ayrımını ortadan kaldıracağız” söyleminin, iş güvencemizin ortadan kaldırılmasına yönelik bir girişim olduğu açıktır.

Eğitim-İş, kamu emekçilerinin ekonomik, özlük ve sınıfsal haklar mücadelesinde topyekûn bir hezimet sayılacak olan iş güvencesinin ortadan kaldırılması girişimine her zaman- yer yerde karşı çıkacaktır.

Eğitim-İş sadece devlet memurlarının iş güvencesini değil, ülkedeki bütün çalışanların güvenceli, kadrolu ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret seviyesinde çalışmalarını savunmaktadır.

Ülkede bugün her türlü hak arama çabası, iktidarın baskı ve şiddet uygulamalarıyla durdurulmak istenmekte, iç güvenlik paketi ile haklarını arayanlara karşı darbe dönemlerini dahi aşan baskının önü açılmakta, ülke bütün halinde bir cezaevine dönüştürülmektedir.

İktidarın tüm emek düşmanı ve baskıcı uygulamalarının emekçilerin birlikte mücadelesi sayesinde durdurulacağının bilincindeyiz.

Tüm emekçilerle birlikte iktidarın;

-Emek ve Cumhuriyet düşmanı politikalarına,

-İş güvencesinin kaldırılması girişimlerine,

-Taşeron, esnek ve kuralsız çalıştırmaya,

-İş cinayetlerine,

-Irkçı, gerici ve bölücü eğitim sistemine,

-Özelleştirme ve yerelleştirmeye

Her zaman tüm gücümüzle karşı çıkacağız.

Sermaye güdümlü iktidarlar eliyle, ülkemizdeki emeğin sömürülmesi düzenine, emekçilerin “Birlik, mücadele ve dayanışma” ruhuyla karşı koyulacağına inanıyoruz.

İnanıyoruz ki, birlik ve dayanışma içinde vereceğimiz mücadele kazanılacaktır ve inanıyoruz ki bu mücadele kazanıldığında;

-Emekçilerin alın terlerinin karşılığını alacaklardır.

-Yoksulluk ve işsizlik yok edilecektir.

-Hakça bir paylaşım düzeni kurulacaktır.

-Cumhuriyetin laik, demokratik eğitim politikaları yaşama geçirilecektir.

-Herkes için güvenceli bir iş, herkes için insanca yaşam hakkı sağlanacaktır.

Bütün emekçiler temel hakları ve ekonomik talepleri için birleştiğinde, daha adil ve özgür bir dünyanın kurulacağını, emeğimizi sömürenlerin ise bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gideceklerini biliyoruz.

Eğitim-İş olarak bugün yurdun her köşesinde, 1 Mayıs alanlarından sömürüsüz, sınıfsız bir gelecek özlemlerimizi inatla haykırıyoruz.

Yaşasın İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü

Yaşasın 1 Mayıs

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye mücadelemiz.    ”

 

DSCN2871 DSCN2873 DSCN2877 DSCN2879 DSCN2888 DSCN2891 DSCN2897 DSCN2901DSCN2859

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.