ULU CAMİİ ASLINA UYGUN RESTORE EDİLİYOR

ulu cami sungurluUlucami sungurlu 1

Sungurlu’nun sembollerinden olan tarihi Ulu Cami restorasyonu başladı.
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ulu Caminin restorasyon çalışmalarına başlandı.
İhaleyi üstlenen Bil-Sa inşaat tarafından çalışmalara başlanan restorasyonda öncelikle Camiye sonrada eklenen bölümler yıkılıyor.
Aslına uygun hale getirilerek komple onarımdan geçecek Sungurlu Ulu Cami’nin bahçesinden çatısına, tuvaletlerinden şadırvanına kadar elden geçirilecek.
Aralık ayında restorasyon işlerinin tamamlanacağı caminin onarımı için 925 bin lira ödenek ayrıldı.
1762 yılında Mehmet Sungur Bey tarafından yaptırılan Ulu Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1984 ve 1994 yıllarında onarılmış. Zamanla yıpranan caminin içinde çatlaklar oluşurken dışında da taşlarda dökülmeler başlamıştı. Camiyi 5 yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğünden gelen ekip inceleme yapmıştı.

– Sungurlu Ulu Cami –

Sungurlu ilçesinde, Sungurlu Mahallesindeki Ulu Cami’yi Mehmet Sungur Bey 1762 yılında yaptırmıştır. Geniş bir avlu ortasındaki caminin duvar örgüsünde kaba yontma taş kullanılmıştır. İbadet mekanını ortadaki yüksek kasnak üzerine oturmuş bir ana kubbe ile onun yanındaki üç küçük kubbe örtmektedir. Caminin önünde son cemaat yeri bulunmaktadır. Yanındaki kare taş kaideli, tek şerefeli minaresi yuvarlak gövdeli ve tuğladandır. Cami Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1984 ve 1994 yıllarında onarılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.