”Okullara sokmayın bu konuyu”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, “Maalesef yeni Türkiye denilen bu süreçte siyaset her yeri esir almaya çalışıyor. Camiye, kışlaya, yargıya siyaset girmişti ve bugün okullara siyaset sokulmaya çalışılıyor” dedi.
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, Sungurlu da bir okulda Kutlu Doğum Programı düzenlendiğini ve AKP ilçe başkanı siyasi konuşmalarına başlamasının yanı sıra Milletvekili adayı Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt un salona geleceğini kimsenin salondan ayrılmamasını talep etmesinin öğretmen ve öğrencileri çileden çıkardığını dile getirerek, “Maalesef yeni Türkiye denilen bu süreçte siyaset her yeri esir almaya çalışıyor. Camiye, kışlaya, yargıya siyaset girmişti ve bugün okullara siyaset sokulmaya çalışılıyor” dedi.
Sungurlu da yaşanan program ile ilgili açıklamada bulunan Aydın, okul müdürü Adnan Coşgun’un kimlerin veya kimin önerisi ile böyle bir skandala neden olduğunu sorarak, programın siyasi propagandaya dönüşmesini sert bir dille eleştirdi. Hangi parti olursa olsun okulların siyasete alet edilemeyeceğinin altını çizen Aydın açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Malumunuz olduğu üzere seçim arifesindeyiz. Siyasetçiler ve Milletvekili adayları ise halktan oy devşirmenin derdinde. Ancak bazı aday ve siyasetçiler bu süreçte akıllara ziyan hadiselere imza atmaktadırlar. Bu çirkinliğin bir örneğini Sungurlu ilçesi Demirşeyh İlk/Ortaokulunda gördük. Okulumuz geçtiğimiz hafta Kutlu Doğum Etkinlikleri çerçevesinde bir program hazırlıyor. Buraya kadar her şey normal, program da güzel bir şekilde yürütülüyor. Programda söz alan AKP ilçe başkanı siyasi konuşmalarına başlıyor. Siyasi propaganda yapıyor. Birazdan Milletvekili adayı Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt un salona geleceğini kimsenin salondan ayrılmamasını talep ediyor. Öğretmen arkadaşlarımız bu çağrı üzerine salonu terk ediyor.
Okul; yani yuva, yani büyük bir aile. Geleceğimiz olan en değerli varlıklarımızın gün boyu emanet edildiği yerler.” Hem de eti senin kemiği benim edasıyla” emanet edilen yerler. Bu yerlerde en son yapılması gereken şey siyasettir. Hatta hiç yapılmaması gereken şeydir. Okul müdürü Adnan Coşgun sen kime ve niçin hizmet ediyorsun? Haksız yere gelmiş olduğun makamın diyetini mi ödüyorsun? Sen buna neden fırsat verdin? Elbette ki siyasetçi bu fırsatı, doğru olmamasına rağmen, değerlendirecektir. Görünen o ki bu organizeli bir şekilde ayarlanmış.
Maalesef yeni Türkiye denilen bu süreçte siyaset her yeri esir almaya çalışıyor. Camiye, kışlaya, yargıya siyaset girmişti ve bugün okullara siyaset sokulmaya çalışılıyor.
Bilindiği üzere;   Anayasanın Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve ödevi başlıklı 42’nci maddesinde” Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür.”
Bu talihsiz olay sosyal paylaşım sitelerine Milletvekili adayı, ilçe başkanı okuldaki kutlu doğum programına katıldı” diye yansımıştır.
Görünen odur ki haksız yere makam elde edenler elde ettikleri statüleri korumak için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık başlıklı 7 nci maddesini ihlal ederek iktidara yaranmaya çalışmaktadır.
Siyasi partilerin toplantı yapabilecekleri mekanlar mevcut iken okullarımızda yapılan programları istismar ederek siyasete alet edilmesi kabul edilemez. Okulun öğretmenler odasındaki Şu fotoğrafa bir bakın arkadaşlar kimler var; iktidarın arka bahçemiz değil ön bahçemiz dediği sendikanın İlçe yönetimi, yandaş okul müdürleri, AKP eski ilçe başkanı, AKP eski belediye başkanı, AKP mevcut ilçe başkanı ne tesadüftür ki o okulda görevli eğitimciler yok. Öğretmen odası seçim bürosuna dönmüş. Başka bir yer bulamadınız da mı okulu kullandınız?
Bu tercih kimin tercihidir? Okul müdürü Adnan Coşgun kimlerin veya kimin önerisi ile böyle bir skandala neden olmuştur?
Biz geçmişte olduğu gibi bugün de okullarımızın, camilerimizin, kışlalarımızın siyaset arenasına dönüştürülmesinden hep çekindik ve hep de uyardık.SİYASİ BİR PARTİNİN OKUL PROGRAMINDA
ŞOV YAPMASI KABUL EDİLEMEZ

Siyasi bir partinin okulun düzenlemiş olduğu kutlu doğum programını şov yapmaya fırsat olarak değerlendirmesi kabul edilebilir değildir. Buna kim izin verdi?  Kim bu karara hoş görülü baktı? Bilmiyoruz.
AKP’li yöneticilere veya vekil adaylarına okulda siyasi içerikli propaganda yapmasına izin verenler, yarın başka siyasi partiler de bu yöne meylettikleri zaman kesinlikle hayır diyemeyeceklerdir. Bunun beraberinde getireceği sakıncaları hep birlikte olumsuz bir şekilde yaşayacağız.
Milli Eğitim Müdürlüğümüzden nasıl bir tepki geleceğini merak etmiyor değiliz. Yandaşlık ve adam kayırma konularında pek mahir olan Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapacağı veya yapmayacağı işlemlerle okulda düzenlenen programların siyasi arena olarak kullanılmasına bakış açısı nedir ve ne işlem yapacaktır? Sayın valimizin bu konudaki hassasiyetine güveniyoruz. Bekleyip göreceğiz. Türk Eğitim-Sen olarak geçmişte olduğu gibi bugün de siyasetin eğitimin içine sokulmasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu durumu kınıyoruz. Okul müdürüne tekrar soruyoruz sen kimsin ki okulu ve okuldaki bir programı siyasete bulaştırıyorsun?
Yetkilileri bu noktada göreve çağırıyor sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını, talep ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.