Bunlar hukuktan üstün mü?

DSCN2690DSCN2692DSCN2694DSCN2691DSCN2693Son günlerde moda haline gelen ve insan haklarının temel ilkesi olan hukuk      her platformda ayaklar altına alınmaya devam ediyor.

Çorum- Osmancık ilçesinde hukukun üstünlüğü siyasi temsilci tarafından hallaç pamuğu gibi savruluyor. İki defa yargının yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen hem hak ihlalleri hem de gasp aldı başını gidiyor. Hiç bir devletin kurum ve kuruluşu, hatta yetkilisinin sesi çıkmıyor.

HUKUK İHLALİ  VE GASP (1)

Zeki Aktaş isimli vatandaşın,ÜN. Tarım ve Orman Gıda ürünleri. Nak. San. ve Hay. San ve Tic Ltd. Şti adlı firmanın 571 ada 138 parsel ile 1201 ada 4 sayılı parsellerine, Osmancık belediyesi encümenince verilen usulsüz yapı inşaat ruhsatına 04.02.2013  tarihli dilekçe ile itiraz etti. Ruhsatın iptali için verilen dilekçe İdare Mahkemesince yerinde görülerek işleme alındı. İdare Mahkemesince açılan dava sonrasında, yargı şikayeti yerinde görerek 2013/621 esas nolu kararımızla 03.02.2014 tarihinde  Esas No : 2014/363 Karar No : 2014/634 dosya numarası ile yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Ancak ÜN. Tarım ve Orman Gıda ürünleri. Nak.San. ve Hay. San ve Tic Ltd. Şti adlı firma Yetkilileri Mahkemenin verdiği kararı hiçe sayarak önce sokak genişliğini ve sokak girişini kapatarak İlçe halkının hakkını gasp etti. Hiçbir yetkili, usulsüz inşaat ruhsatına ve gaspı görmezden gelerek konu hakkında  işlem yapmayarak vatandaşlarla adeta dalga geçti.

HUKUK İHLALİ VE GASP ( 2)

Mantar gibi durmadan yükselen inşaat kısa sürede 6. cı kata çıktı ve otel görünümünü aldı. İnşaatın etrafında bulunan arsalara ise belediye tarafından yapı ruhsatı 3 kat olarak verilerek Usulsüz işlem devam etti. Vatandaşlar, Osmancık Belediyesinin yanlı tutum ve haksızlığının farkına vararak 03.03.2014 tarihli dilekçe ile tekrar konuyu Çorum İdare Mahkemesine bildirerek şikayette bulundu. İkinci defa Çorum İdare Mahkemesi yürütmeyi aynı gerekçe ve 2013/621 esas nolu kararıyla tekrar durdurdu. ÜN. Tarım ve Orman Gıda ürünleri. Nak.San.ve Hay. San ve Tic Ltd. Şti adlı firma yetkilileri ve Osmancık Belediyesi mahkeme kararını bir türlü uygulanmadı

”BUNLAR HUKUKU TANIMIYORLAR ABİ”

Çevre sakinleri, belediye yetkilileri ve görevlilerin insanlar arasında ayrımcılık ve yandaşçılık yaptığını  dile getirerek şunları söyledi;

” Bunlar Osmancık içerisinde şehir planlamasını kişi ve yandaşa göre ayarlıyorlar. İnsanlar arasında ayrışmalar ve kavgalar başladı. Mahkeme kararlarını ve hukuku bunlar takmıyorlar abi. Hiç bir yetkili bizim dilekçelerimize cevap vermediği gibi  ilçenin geleceğini de kendi çıkarlarına göre dizayn ediyorlar. Şayet Belediyenin partisindensen arsan ve gayri menkulün değerlendiriliyor. değilsen hak getire. Bizde hakkımızı kanunlarla aramaya çalışıyoruz. Hukuk önünde eşitlik var deniyor. Biz bu eşitlikten payımızı istiyoruz. Mahkemeyi kazanıyoruz ama uygulamadan sorumlu olanlar uygulamıyorlar. Bunlar hukuku kendilerine ve rantlarına göre uyguluyorlar. Bunlar bu ülkede uygulanan hukuktan üstün mü?.  Mahkeme kararı, hukuk bunlara geçmiyor abi”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.