15 Nisan 2015 Haber Yayın Tarihi:

Belediye neşter attı

Neşter

Çorum Belediyesi, mücavir alan içerisinde kalan tavuk çiftlikleri için yeni bir düzenleme gitti. yaptıklarını açıkladı.
1997 yılında alınan mücavir alan sınırları baki kalmak kaydıyla, 120 kilometrekarelik alanın bir kilometre dışında kalan çiftliklere yenileme ruhsatı verilecek.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında yeni düzenleme hakkında bilgi verdi.
Başkan Külcü, sektörün kendisini yenileyip devlet desteklerinden yararlanabilmesi için aldıkları bu kararla birlikte, sektörde faaliyet gösteren işletmelere 2019 yılı sonuna kadar süre tanıdıklarını söyledi.
Sinekle mücadele konusunda, mücavir alan sınırı içerisinde bulunan tavuk çiftliklerinin sistemlerini değiştirmek zorunda olduğuna değinen Başkan Külcü, “Kentlilik bilinci içerisinde yaşamak istiyorsak, bunun gereklerini yerine getirmemiz lazım” dedi.
Sektör temsilcileri ile birlikte yaklaşık 1,5 yıldır ortak çalışma yürüttüklerine değinen Belediye Başkanı Külcü, sektörle ilgili karar verirken tüm bileşenlerin bir araya gelerek karar vermesinin daha doğru olduğu inancıyla adım attıklarını, 1997′de alınan kararla 120 kilometrekarelik mücavir alan sınırlarının, 350 kilometrekareyi çıkarılmasıyla oluşan sorunlara neşter vurduklarını ifade etti.
Diğer illerde uygulanan çalışmaları yakından takip edip, rapor olarak ortak komisyonun huzuruna taşıdıklarına bildiren Başkan Külcü, mücavir alan sınırı içerisinde kalan ve adeta sinek kaynağı haline gelen işletmelere, kendilerini yenileyip, üretim ve rekabet şartlarına ayak uydurabilmeleri için kararlar aldıklarını belirtti.
Külcü, daha önceden alınan kararlarda planla kentleşmenin gerektirdiği hassasiyetlerin gözetilmediği tespitinde bulunarak, “Planlı bir kentleşmenin hassasiyetleri gözetilmediği gibi ayrıca tavuk çiftliklerimizin tamamı verimli araziler üzerine kurulmuş, bu durum sektörle ilgili ayrı bir sorun olarak ta kendisini gösteriyor” diye konuştu.
Mücavir alanda bulunan tavuk çiftliklerinin ruhsat sıkıntısı nedeniyle hiç bir destekten yararlanamadığının altını çizerek konuşmasını sürdüren Başkan Külcü, “Sektörün kendisini yenilemek gibi bir ihtiyacı var. Vaktiyle Çorum’da 300 çiftlikten bahsedilirken, bugün bu sayı 50′ye inmiş durumda. Aldığımız kararla birlikte, 1997 yılında alınan mücavir alan sınırları baki kalmak kaydıyla, 120 kilometrekarelik alanın bir kilometre dışında kalan çiftliklere yenileme ruhsatı verilecek. Bu karar işletme sahipleriyle birlikte aldığımız ortak karardır. Ayrıca Ankara Yolu üzerinde bulunan çiftliklerimiz için de farklı bir kararla beraber, OSB Kavşağı esas alınacak. Kuru ve kapalı sistemin yanı sıra, sulu sistem üretim çeşidi olan çiftliklerin tamamının kuru ve kapalı sisteme geçişini mecburi tuttuk, bu kararla birlikte sinekle mücadelede önemli bir adım atmış olacağız. Sulu sisteme asla müsaade etmeyeceğiz. Herkesin bu konudaki yükümlülüğünü yerine getirmesini bekliyoruz.2016 yılı sonuna kadar, yenileme talebi olan çiftliklerimiz belediyemize müracaat ederek, yol haritasını bize bildirecek. 2017 sonuna kadar da yatırımlarını bitirecekler. 2019 sonuna kadar bu konuda müsaade ediyoruz. Son tarihimiz 2019 sonudur. Gerekli çalışmaları yapmayanlar 2019 sonunda kapatılacak. Bunu açık ve net olarak ifade ediyorum. Ayrıca bir arsanın üzerinde eski tesis ve yeni tesis bulunmayacak. Yeni tesis hizmete girince, eskisi kapatılacak. Söz konusu izinli alanın içerisinde kalan, yani 120 kilometrekarelik mücavir alanın bir kilometre mesafesi baz alındığında, içerde kalan işletmeler tamamen kapanacak” şeklinde konuştu.
 BAŞKAN, SORUNLARA SIRTINI DÖNMEDİ, ÇÖZÜM ÜRETTİ
TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal da, tavuk çiftliklerinin yaşadığı ruhsat sorunun çözümü için Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye teşekkür ederek, “Belediye Başkanımız, kanun böyle emrediyor deyip sektörün sorunlarına sırtını dönmek yerine, çözüm üretip sektörün sorunlarını çare buldu.” dedi.
Çorum’un gelişme kaydettiğini ve büyüdüğünü ifade eden Başaranhıncal, tavuk çiftliklerini ayakta kalabilmesi ve Çorum’a daha fazla katma değer sağlayabilmesi için yenilenmek zorunda olduğunu vurguladı.
1,5 yıllık önemli bir çalışmanın yürütüldüğünün altını çizen Başaranhıncal, herkesi memnun edecek sonucun çıkmasının imkansız olduğunu, ancak genel olarak sorunun çözümü için alınan kararların, sektörü rahatlatacağına inandığının altını çizdi.
Başaranhıncal, “Artık desteklerden faydalanmanın kapısı açıldı.Başkanımızı vizyonundan dolayı kutluyorum. Özelde Başkan Yardımcımız Alper Zahir’e, genelde ise bu vizyonel yaklaşımı nedeniyle de Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’ye teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...