14 Nisan 2015 Haber Yayın Tarihi:

İmamları CİN çarptı

imam

Camilere hayır yapacağım dedi, ‘euro’ diye tedavülden  kalkmış Peru parasını veren bir kişi  İmamı  dolandırmak suçundan hakim karşısına çıktı..
Çorum- Mecitözü  ilçesinde, M.S, isimli şahıs gittiği  caminin imamına yanında bulunan “Peru” paralarını gösterdi ve değerinin 5 bin lira  olduğunu söyledi.
Paraları bozduracak vaktinin olmadığını belirten M.S, camiye 2 bin lira  hayır yapmak istediğini söylediği imama paarları vererek bozdurmasını talep etti. Camiye 2 binlira yardım yapılacağını duyan imam ise,M.S’ye hafta  sonu nedeniyle bağış alamadıklarını, bağışların hafta içi makbuz karşılığı cami derneğine vermesini söyledi. Bu diyoloklar yaşanırken Israrcı  davranan M.S, imamı ikna ederek 5 adet Peru parasını verdi.

İMAM 3 BİN TL VERDİ

MS isimli şahsa cami yanında beklemesini söyleyen imam evine giderek 3 bin tl getirdi. Getirdiği paraları M.S ye teslim eden imam camiye yapılan 2 bin Tl lik yardımı düşünürken M.S ise sırra kadem bastı.  İmam M.S’den  aldığı  paraları bir  kaç  gün  sonra  bozdurmaya gittiğinde paraların sahte olduğunu öğrendi ve dolandırıldığını anladı. Oysa, söz konusu paraların 1991 yılında tedavülden kalktığını ve herhangi bir değerinin bulunmadığını öğrenen imam solugu emniyette aldı.İmam,  Cumhuriyet Savcılığı’na giderek M.S hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dolandırıcı ceza evinde çıktı

M.S’’nin peşine düşen polis,  M.S’nin olaydan  kısa bir süre sonra  başka  bir  suçtan  dolayı gözaltına alındığı ve   Erzurum’da tutuklu bulunduğunu öğrendi.
Hakkında dolandırıcılık suçundan da  dava açılan M.S’nin Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına dün başlandı.
Telekonferans yöntemiyle ifade veren M.S. suçlamaları kabul etti. M.S, “Pişmanım. Söz konusu paraları İstanbul’dan satın aldım. Ben bu paraların koleksiyon amaçlı satıldığını biliyordum. Cami imamına bilinçli olarak verdim. Paraların Hollanda filorini olduğunu söyledim” dedi.
İmam ifadesinde ise M.S’den şikayetçi  olduğunu  ve gereken  cezaya çarptırılmasınıtalep etti. Mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Öte yandan M.S’nin Amasya,Çorum, Sivas  ve Suluova  ‘da camilere hayır yapacağı vaadiyle  pek çok imamı  dolandırdığı  ve 43 suç kaydı olduğu ortaya çıktı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...