10 Nisan 2015 Haber Yayın Tarihi:

Bunlar hukuku bile takmadılar

Sokak Gaspı 2

mete_okutan

Nerede yaşıyoruz? dedirten cinsen olan olayın içinden çetrefil çıktı. Hukuk durdurma kararı verdi ama dinleyen kim. Çorum- Osmancık ilçesinde yetkilerini hukuksuz bir biçimde kullanan Belediye başkan yardımcısı, kendi arsasına imar izni çıkarttı, kendisi onayladı ve inşaata başladı.Hukukun dur demesine bile aldırış etmeyen Başkan yardımcısı Hem sokakı işgal etti hemde yan komşularının evlerine zarar verdi.

Osmancık, Yazı Mahalle Atatürk caddesinde geçtiğimiz yıl 12. ayda yapımına başlanan ve hızla yükselen inşaat için hukuki işlem başlatıldı.

İnşaatın yerindeki metruk binanın yıkımı sırasında yan binaya zarar vererek ev içerisinde çatlaklar oluşmasına neden olan ve hukuki işlemi devam eden inşaata bir soruşturma daha açıldı.

Söz konusu inşaatın usulsüz parsel birleştirilmesi, usulsüz kat artırımı  ve yola çekme mesafesine uyulmamasından dolayı verilen dilekçelerle adli işlem başlatıldı. İnşaat Mühendisi ve Osmancık Belediye Meclis Üyesi Mete O. 12. ayda birini yıkarken diğerine zarar verdiği binanın hane sahiplerini ve gazetemizi de dikkate almayarak devam etti. Kendisinin de üyesi bulunduğu Osmancık Belediye Encümeninin 2014/118 sayılı kararında usulsüz olarak parsel birleştirilmesi yapıldı.

İmar yönetmeliği 19. maddesine göre yapılaşması farklı olan parseller birleştirilemez. Söz konusu inşaattaki 4 ve 5 nolu parsellerin biri üç diğeri ise beş kat yapılaşmaya sahiptir. Bu sebepten dolayı birleştirilmesi hukuka aykırıdır. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Osmancık eski Belediye Başkanı Avukat Bekir Yazıcı yaptığı açıklamada biri üç diğeri beş kat yapılaşmaya sahip olan parsellerin birleştirilmesi veya kat artırımı yapılmasının kararının encümen tarafından değil belediye meclisinde görüşülerek yapılması gerektiğini belirtti.

Söz konusu inşaatın diğer bir suç teşkil eden durumu ise vatandaşların tepkisini çeken yola çekme mesafesidir. İnşaatın yapıldığı bölgede tepkilerini dile getiren vatandaşlar yoldan çekme mesafesine uyulmayarak 5 metre yerine 1,5 metre çekilerek adeta yolun içine yapılması şehir merkezi konumunda hukuka aykırı bir biçimde ilçenin geleciğini karatmakla beraber telafisi mümkün olmayacak zararlara sebep olacağını belirttiler. Aynı zamanda söz konusu inşaatın bulunduğu caddenin yeni yapılan adliye yolu ve işlek bir cadde olması sebebiyle park sorunu yaşanabileceği gibi ihtiyaç halinde de yolun genişletilmesinin mümkün olmayacağını dile getiren vatandaşlar, bu hukuksuzluğun bir an önce durdurulmasını istediler.

Meclis üyesi bunu yaparsa…

Vatandaşlar Mete okutana şu soruları yönlendirdi;

‘Ayrıca kentsel dönüşümün başladığı bu günlerde riskli alan içerisinde bulunan Yazı Mahallesinde böyle bir inşaat yapan Mühendis ve Belediye Meclis Üyesi Mete. O, üyesi bulunduğu belediye encümeninden böyle bir karar çıkarttırarak çıkarları uğruna mı bu şekilde davrandı? işlerini kolay yürütebilmek için mi belediye meclis üyeliğine seçildi? Vicdani açıdan rahat mı? Bizi yerelde kimler yönetiyor. Güvendiğimiz insanlar kendi rantları uğruna hem insanların hakkını gasp ediyor hemde hukuku hiçe sayıyor. Artık birilerinin bu olaya el atmasını ve Osmancık ilçesindeki talana dur demesini bekliyoruz’ dedi.

 

Sokak Gaspı 1

 

 

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...