3 Mart 2015 Haber Yayın Tarihi:

Belediye Meclisinde ‘SU’ toplantısı

MeclisÇorum İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi ‘Mart Ayı Toplantıları’ dün başladı.

İl Genel Meclisi Salonu’nda düzenlenen toplantıda Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından hazırlanan ‘Su Raporu’ ele alındı.

Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya’nın yönetiminde gerçekleşen toplantıya katip üyeler Erhan Akar ve Aziz Sarüce ile İl Genel Meclisi Üyeleri katıldı.

Yoklama ile başlayan toplantıda, bir önceki birleşime ait tutanak özeti okundu. İl Genel Meclisi üyelerinin verdiği yazılı ve sözlü önergelerin görüşüldüğü toplantı, çeşitli konularda komisyonlar tarafından hazırlanan raporların okunup oylanması ile devam etti.

GÜNDEMİ BAŞKAN BELİRLEYECEK

Mart ayının ilk oturumu olan toplantıda İl Genel Meclisi gündeminin belirlenmesi konusunda yetki, Meclis Başkanı’na verildi.

2015 yılı Mart ayı gündeminin Meclis’in bilgisine sunulması ve gündem maddelerinin dağılımlarının periyodik olarak belirlenmesi konusundaki yönetmelik gereği, Başkan Halil İbrahim Kaya yapılan oylama ile yetkili kılındı.

MADENLERLE İLGİLİ ÖNERGE TEKLİFİ

Çorum’daki maden çeşitleri ve rezervlerinin araştırılması konusunda İl Genel Meclisi’ne önerge verildi.

Önerge teklifi hakkında açıklama yapan AK Parti İskilip İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Kaya, Çorum’un yeraltı zenginliklerinin keşfedilmeyi beklediğini belirterek konunun incelenmesini istedi.

Geçmişte varlığı bilinen bazı maden türlerinin bugün kaderine terkedilmiş halde olduğuna işaret eden Yusuf Kaya, mevcut rezervlerin keşfi ve işletmeye alınmasıyla birlikte Çorum’un ekonomik açıdan kalkınmasına önemli bir katkı sağlanacağını söyledi.

Yazılı önerge teklifi yapılan görüşmelerin ardından araştırılmak üzere Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edildi.

ÇORUM’UN TARIM KARNESİ ARAŞTIRILSIN

Çorum’un tarımsal üretim yapısının ve istatistiki verilerin kamuoyuyla paylaşılması hususunda İl Genel Meclisi’nde araştırma önergesi teklifinde bulunuldu.

Önerge teklifi hakkında açıklama yapan AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Yurdanur Özzehinli, 2014 yılında Çorum’da gerçekleştirilen tarımsal üretim rakamlarının araştırılmasını istedi.

Tarımsal üretimdeki rekolte durumunun bilinmesinin bu alanda gerçekleştirilen faaliyetler açısından önem taşıdığını belirtilirken görüşmeler sırasında söz alan MHP Sungurlu İl Genel Meclisi Üyesi Celal Güngör ise Amasya ve Tokat’ta kullanımı yasaklanan ‘Esder’ adlı tarımsal ilacın asma ve meyve fidanlarında yol açtığı hasarın araştırılması talebinde bulundu.

Özzehinli ve Güngör’ün dile getirdiği hususları içine alan önerge teklifi yapılan görüşmelerin ardından araştırılmak üzere Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na havale edildi.

HÜKÛMET KONAĞI’NIN ÖDENEĞİ KÖYLERE

İçişleri Bakanlığı’nca Hükûmet Konağı’nın bakım ve onarımı için ayrılan 40 bin TL’lik bütçe Meclis’te yapılan görüşmelerin ardından Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği hesabına aktarıldı.

Oturumda ayrıca ‘Çorum Turizmi Paket Turlarla Organize Oluyor’ adlı projeye İl Özel İdaresi tarafından eş finansman desteği sağlanması hususu da görüşüldü.

BARAJLARDA SU REZERVİ ARTTI

Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Yurdanur Özzehinli, Çorum’un mevcut su rezervleri konusunda hazırlanan araştırma raporunu İl Genel Meclisi Üyeleri’nin bilgisine sundu.

Yağış rejimi ve yeraltı sularının durumunu da konu alan raporda Çorum’da ciddi bir su probleminin bulunmadığına işaret eden Yurdanur Özzehinli, son dönemdeki yağışlarla birlikte barajlardaki su seviyesinin arttığını kaydetti.

Çorum Belediyesi ve DSİ’nin su konusundaki tedbirleri ve yatırımlarına da değinen Özzehinli, açıklamasında şu bilgileri verdi:

“Çorum’un şu anda 5-6 aylık su rezervi bulunuyor. Şehir merkezine Çomar, Yenihayat ve HatapBarajları’ndan su veriliyor. Çomar Barajı yüzde 19, Yenihayat’ta yüzde 8, Hatap Barajı’nda ise yüzde 14 doluluk oranına sahip. Mart ve nisan aylarındaki yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranlarının artış göstermesi bekleniyor.

Ayrıca Pınarbaşı, Sağmaca, Kavacık, Elmalı kaynaklarının yanı sıra Taşocağı, Konaklı, Kuruçay, Karaağaç ve Pınarbaşı Köyü’nde bulunan 10 adet kuyudan Çorum’a su temin ediliyor.

Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir proje ile Çomar Barajı’nda dip temizliği yapılması planlanırken Koçhisar Barajı Projesi ile Çorum’un 40-50 yıllık su ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.”

Çorum merkeze bağlı Çalkışla, Çaltıcak, Çalyayla, Çatak ve ÇayhatapKöyleri’ne ait yerleşik alan ve civarı sınır tespitinin görüşüldüğü toplantıda ayrıca Merkez ilçeye bağlı Atçalı, Balımsultan, Boğacık, Büğüroğlu ve AşağısaraylıKöyleri’ne ait yerleşik alan ve civarı sınır tespiti ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nca hazırlanan raporlar görüşülerek karara bağlandı.

İl Genel Meclisi toplantıları, bugün saat 13.30’da gerçekleşecek oturumla devam edecek.

 

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...