Haber Yayın Tarihi:

’Akılcı İlaç Kullanımı’

SungurluÇorum’un Sungurlu ilçesinde lise ve dengi okul öğrencilerine Türk Eczacılar Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği çerçevesinde eğitim ve öğretim amaçlı semineri verildi.

Özel İdare Konferans Salonu’nda, 45. Bölge Çorum Odası Başkanı Ecz. Süleyman Koca tarafından verilen seminere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atcıoğlu, Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Seminerde, doğru ilaç kullanımının önemine dikkat çeken oda başkanı, İlacın doğru kullanımının tedavideki önemine vurgu yaptı.

İlacın doğru miktarda, doğru şekilde ve belirtilen doğru zamanda kullanımının tedavideki başarıyla doğrudan ilintili olduğunun altını çizen Koca, ‘’Doktor ve eczacıya danışmadan eş-dost tavsiyesiyle ilaç almanın ölüm dahil pek çok riskleri barındırdığını’’ belirterek ‘’İlaçlar, hekimin reçetesi doğrultusunda mutlaka eczanelerden alınmalıdır” dedi.

Bebek ve çocuklara verilen süspansiyon ilaçların, açıldıktan sonra en fazla 15-20 gün içinde bitirilmesi, diğer şurupların ise açıldıktan sonra 1 ay içerisinde kullanılması gerektiğini ifade eden Süleyman Koca, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı, hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara, özellikle antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlanmasına ya da uzamasına, tedavi maliyetlerinin artmasına yol açmaktadır” diye konuştu.

Kesilmiş, ambalajları açılmış olan ilaçlar satın alınmamalı ve son kullanım tarihlerine mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini ve hastalar tarafından İlaç kullanımına da değinen Koca, “Hekim tarafından doğru teşhis konularak verilen bir ilaç, eczaneden alınırken kullanım tarifesini dikkatle dinlenilip iyi anlaşılmasının gerektiğinin önemine vurgu yaptı ve ilaç mutlaka eczanelerden temin edilmelidir’’ dedi

İnternet ortamında ilaç temin etmenin çok büyük risk ve sakıncaları olduğuna dikkat çeken Oda başkanı Koca, “İlacı kullanacak kişi, kullanacağı ilacın bazı yan etkilerinin olabileceğini hususunu da göz önünde bulundurmalı, doktor ve eczacı tavsiyesi olmadan kendi kafasına göre ilaç kullanmamalıdır. İlacın doğru zamanda, doğru şekilde ve tarif edilen uygun dozda gerektiği kadar ve zamanda kullanılmadır. Hamilelikte ve emzirme döneminde, çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi olanlarda bu hususlara daha çok dikkat edilmelidir. İlaçlar, hekim tarafından önerilen süre boyunca kullanılmasının önemine değinerek Doz atlamamaya özen gösterilmelidir ve İlaçlar su dışında başka içeceklerle alınmamalıdır’’dedi.
Süleyman Koca tarafından verilen seminere eczacılar odası yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ilçede serbest eczacılık yapan 15 eczacı da hazır bulundu.

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...