Haber Yayın Tarihi:

YEDAŞ Leyleklere hazırlık yaptı

YedaşLeyleklerin uğrak yerlerinden biri olan Çorum’un Kargı ilçesinde YEDAŞ tarafından, göç öncesinde leylekler için elektrik direklerine özel yuva yapıldı.

Havaların ısınmasıyla göç etmeye başlayan ve yazın haberci olan leylekler için YEDAŞ Kargı işletme şefliği bir çalışma başlattı.

ELEKTRİK AKIMINA KAPILMASINLAR DİYE…

Elektrik direklerine yuva yapan leyleklerin özellikle yavrularının elektrik akımına kapılıp telef olmaması için ilçedeki elektrik direklerine özel aparatlar yerleştirildi. Aparatlar sayesinde leylekler yuvalarını elektrik tellerinden daha yükseğe yapma imkanına kavuşurken böylelikle leyleklerin elektrik akımına kapılıp telef olmasının da önüne geçilecek.

SOSYAL SORUMLULUK GEREĞİ

YEDAŞ Kargı İşletme Şefliği Uzman Yardımcısı Hüseyin Erdoğan, YEDAŞ olarak, elektrik dağıtımı yaptıkları ve sorumluluk alanları olan Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde kültür, doğa, tarih, çevre, kadın emeği gibi farklı alanlarda sosyal sorumluluk projesi yürüttüklerini ve ‘Enerjimizle Harekete Geçiyoruz’ sloganıyla ‘Yılın Kurumsal Sorumluluk Birincilik Ödülü’ ne layık görüldüklerini belirtti.

LEYLEKLER GÖÇMEYE DEVAM EDECEK

Gerçekleştirdikleri bu proje ile yazın müjdecisi olan leyleklerin göçlerinin devamlılığını sağlamaya çalıştıklarını belirten Erdoğan, “35 Elektrik direğine monte ettiğimiz bu özel aparatlar sayesinde, leylekler elektrik tellerinden daha yüksekte olacak ve yaz aylarında sıkça karşılaştığımız leyleklerin elektrik tellerine çarparak akıma kapılmalarının önüne geçmiş olacağız. Önümüzdeki günlerde bu sayıyı artırabiliriz” dedi.

 

– See more at: http://www.corumhakimiyet.net/Detay/54325/bu-ozel-calisma-leylekler-icin.aspx#.VPR0MvmsVCg

Düşünceni söyle, yorum yaz...