Haber Yayın Tarihi:

  “Yaşar Kemal’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz” 

Yaar_Kemali_kaybetmeninCumhuriyet Halk Partisi Milletvekili aday adayı Av. Dinçer Solmaz, Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük romancı Yaşar Kemal’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.
Kendine özgü dili ve anlatımıyla dünya edebiyatında yer edinmiş, büyük usta Yaşar Kemal’i asla unutmayacaklarını ifade eden Solmaz açıklamasında şunları söyledi:
“Yaşar Kemal, bir top ateş oldu, gökyüzüne uçtu. ‘Çakırdikeni’ bir kez daha yandı. ‘Fırat Suyu’ bu kez dondu. ‘Karıncalar’ ağıt yakıyor su içtikleri yerde. ‘Tanyeri Horozları’ sustu. ‘Çakırcalı’ dostunu bekliyor öte dünyada. ‘Ağacın Çürüğü’, Baldaki Tuz’, ‘Küsen Deniz’ hepsi ama hepsi öksüz kaldı.
‘Demirciler Çarşısı’nda cinayeti sorgulayan kalmadı artık. ‘Gökyüzü’ bu kez mavi kalmadı, bir top ateşle kızıla boyandı. ‘Ağrı Dağı Efsanesi’ne de ‘Binboğalar Efsanesi’ne de bir isim daha katıldı. ‘Al Gözüm Seyreyle’ ey Türkiye. Bulutlar ateş topuyla kaynamaya başladı. ‘Sarı Sıcak’ artık soğuk. ‘Teneke’ ses vermiyor. Yer Demir Gök Yaşar Kemal oldu. ‘İnce Memed’ de öldü. ‘Ölmez Otu’ da öldü ama Yaşar Kemal ölmedi. Yapıtlarıyla hep aramızda olacak. Ülkemizin başı sağ olsun.”

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...