Haber Yayın Tarihi:

İşçilerden Hükümete sitem ve tepki

İşçilerÇorum Şeker Fabrikası’nda görev yapan geçici işçiler, kendileri yıllardır kadro beklerken hükûmetin KPSS puanıyla dışardan personel alımına gitmesini eleştirdiler.

Konuyla ilgili olarak dün basın açıklaması yapan Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Sefer Kahraman, 20 yılı aşkın süredir kadro bekleyen geçici işçiler varken yerlerine dışardan alım yapılması girişimini doğru bulmadıklarını açıkladı.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından yapılan duyuruya göre yurt çapındaki 25 fabrikaya KPSS puanıyla 482 işçi alımının planlandığını belirten Sefer Kahraman, bu durumun geçici işçiler arasında büyük bir infiale neden olduğunu vurguladı.

Sendika binasında düzenlenen açıklamada geçici işçilerle birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Kahraman, “Yetişmiş kalifiye isimlerden oluşan geçici işçi arkadaşlarımız ustalık kabiliyeti kazanmışken onların yerine işi bilmeyen kimselerin gelecek olması büyük bir haksızlık” dedi.

Çorum Şeker Fabrikası’nın kurulduğu günden bu yana geçici işçi olarak çalışanların bulunduğunu hatırlatan Kahraman, bu girişimin Türkiye çapındaki 3 bin 500 çalışanı mağdur edeceğine dikkat çekti.

Geçici işçilerin karşı karşıya olduğu problemi iktidar partisi il başkanı ve milletvekilleriyle de paylaştıklarını ifade eden Kahraman, sorunun acilen çözümünü beklediklerini söyledi.

Çözüm sağlanmaması halinde 2 Mart 2015 Pazartesi gününden itibaren sahaya çıkarak eylemlere başlayacaklarını anlatan Kahraman, şöyle konuştu:

“Yıllarını bu kuruma veren, şeker fabrikasının bacasının tütmesini sağlayan bunca geçici işçi kardeşimiz kadro beklerken emeklerinin hiçe sayılarak farklı yöntemlerle istihdam girişiminde bulunulması tepkilere neden oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yanı sıra iktidar ve muhalefet partilerinin milletvekillerine meseleyi anlattık. Konunun Bakanlar Kurulu’nda gündeme taşınacağı sözünü aldık. AK Parti İl Başkanı Rumi Bekiroğlu ile yaptığımız görüşmede de sorunu ilettik. Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü ile görüşen iktidar partisi il başkanı, taleplerimizi kendisine iletti.

Geçiçi işçi arkadaşlarımız kadro beklerken onların yanına başka kimselerin alınması iş ahlakı ve çalışma barışını olumsuz etkiler. Üretim unsurları ortadan kalkar ve kampanya dönemi zaafa uğrar. Yeni personel alımında ısrar ediliyorsa önce geçici işçilere kadro verilsin ondan sonra alım yapılsın. Zaten geçici işciler kadro alsa da geride hala personel açığı kalacak.

Aralık ayından bu yana işsiz olan ve yılın 7 ayını bu şekilde geçiren geçici işçilere mutlaka kadro hakkı tanınmalı. Çözüm taleplerimiz dikkate alınmazsa 2 Mart 2015 Pazartesi gününden itibaren geçici işçilerimizin aileleriyle birlikte eylemler düzenleyecek ve taleplerimizi her platformda dile getireceğiz. Bu süreç aileleriyle birlikte 3-5 bin insanımızı huzursuz etti. Toplantılara topluca katılarak tepkimizi dile getirecek, siyasileri rahatsız edeceğiz. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi için yasal tüm haklarımızı kullanacağız. Yapılan hatadan dönüleceğine inanıyor, yetkililerden çözüm bekliyoruz.”

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...