Haber Yayın Tarihi:

Uğurludağ’da Çeltik Ekim Projesi

Çeltik, UğurludağÇorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Birliği (PANKOBİRLİK) Başkanı İsmail Hakkı Melendiz, Uğurludağ’da çeltik üretimi konusunda önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını açıkladı.

Uğurludağ ilçesine bağlı Ambarcı Köyü’nde 250 dönüm arazide sertifikalı çeltik tohumu üretimine başlanacağını duyuran Hakkı Melendiz, Pankobirlik’in bölgedeki üreticilere yönelik pirinç fabrikası kurmayı planladığını da kaydetti.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz aylarda bölgede teknik inceleme yapıldığını belirten Melendiz, Çorum’da ilk kez uygulanacak projenin çeltik üretiminin geliştirilmesi ve Uğurludağ bölgesinin kalkınması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun talimat ve girişimleri doğrultusunda Uğurludağ’a gelen heyetin ilçede kurulması planlanan tesis için altyapı araştırması yaptığını anlatan Melendiz, Pankobirlik’in sertifikalı çeltik tohumu yetiştiriciliğinde Uğurludağ’ı pilot bölge olarak seçtiğini söyledi.

Bahar aylarının yaklaşması nedeniyle Pankobirlik tarafından gübre, tohum ve zirai ilaç satışlarına da başlandığını hatırlatan Melendiz, paketlenmiş yaş küspe satışlarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...