Haber Yayın Tarihi:

Kumpas Savcılarına İhraç İstemi

kumpas_savcisina_ihrac_istemi_h40618HSYK müfettişleri, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Ali Güngör hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı. Başmüfettiş Ömer Kara’nın hazırladığı raporda; savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’in meslekten ihracı istendi.

Raporda 37 tanık ifadesi ile MASAK uzmanı dâhil 3 bilirkişi incelemesine yer verildi. 4 savcı hakkında “Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdikleri” ifadesi yer aldı.

18 Aralık’ta Emniyet Müdürlüğü’ne giderek polisleri tehdit ettiği vurgulanan Zekeriya Öz’ün yılda 25-30 kez yurt dışına çıktığı, Dubai tatili masrafı olan 20 bin 259 doları işadamı Ali Ağaoğlu’na ödettirildiği belirtildi. Raporda savcı Ali Güngör’ün, Ağaoğlu’nun karşıladığı Dubai tatiline gitmesi de yer aldı.

3 farklı soruşturmayı birleştirerek tek operasyon yapan Savcı Mehmet Yüzgeç’in, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısına bilgi vermeden, somut bilgi ve belge olmadan arama ve gözaltı işlemleri uyguladığı kaydedildi.

“Hukuk, keyfi hareket eden Cumhuriyet Savcısı’nın elinde bir silaha dönüşür” ifadesine de yer verilen rapor HSYK 2. Daire’ye sevk edildi. Zekeriya Öz, Mehmet Yüzgeç ve Celal Kara’nın ihracı, Ali Güngör’ün ise yer değiştirme cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Öte yandan Savcı Öz, dönemin Başbakanı Erdoğan’a hakaret ve tehdit suçlamasıyla 11 Aralık’ta Düzce 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.

Düşünceni söyle, yorum yaz...