Haber Yayın Tarihi:

HOCALI Katliamını Herkez Kabul Edip Tanımalı

HocalıMHP Merkez İlçe Sekreteri Şükrü Demiray, tarihe kara leke olarak düşen Hocalı Katliamı’nın yıl dönümü sebebiyle basın açıklaması yaptı.

Ermeniler’in 26 Şubat 1992 tarihinde tüm insanlığın gözü önünde Dağlık Karabağ Bölgesinin Hocalı kasabasında soykırım yaptığını belirten Demiray, tarih boyunca savaşta asla sivilleri hedef almayan, tarihin her döneminde dünyaya insanlık dersi veren Türk milletinin Hocalı’da hunharca katledildiğini ifade etti.

Hocalı’da yaşanan soykırımı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayan Demiray, “TBMM’de acil olarak Hocalı katliamının soykırım kabul edilerek bu vahşetin dünyaya haykırılmasını istiyoruz” dedi.

Demiray, “2012 yılında İslam İşbirliği Teşkilatının 51 üyesinin Hocalı ile ilgili soykırım ifadesi kullanma kararı alması, ayrıca bugüne kadar Kolombiya, Meksika, Çek Cumhuriyeti Hocalı’daki soykırımı tanımasına rağmen; Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Komisyonunda geçtiğimiz yıl sadece katliam ifadesi içeren bir bildiri yayınlamakla yetindi. Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Sinan Oğan tarafından Hocalı Soykırımının Tanınmasını esas alan kanun teklifi de AK Parti gurubunun oyları ile reddedildi.

Zulme uğrayan Türkler olunca, bütün vicdanlar sağırlaştı ve bütün gözler körleşti. Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. Halbuki, biz sussak tarih susmayacak, tarih sussa, hakikat susmayacak. Onlar sanıyorlar ki; bizden kurtulsalar mesele kalmayacak. Halbuki, bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar, vicdan azabından kurtulsalar tarihin azabından kurtulamayacaklar, Tarihin azabından kurtulsalar, Allah’ın gazabından kurtulamayacaklar.

Dünya halen Hocalı katliamına sessiz kalıp görmezden geliyor. Türk’ün çığlığı uluslararası kamuoyunda hiçbir yankı bulmamaktadır. Unutmasınlar ki aziz milletimiz soydaşlarımızın ırzına, namusuna, şerefine, hayat ve varlık haklarına kast etmeye cüret eden Ermeniler’i lanetle ve nefretle hatırlayacaktır. Bu vesile ile katledilen bütün soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...