Haber Yayın Tarihi:

Akyürek Tutuklama istemi ile Mahkemeye sevk edildi

Ramazan Akyürek1Hrant Dink soruşturması kapsamında, Eski emniyet amiri Ramazan Akyürek tutuklama istemiyle adliyeye sevk edildi.

AKYÜREĞİN SİCİLİ

Gözaltına alınan polis şefi Ramazan Akyürek, Hrant Dink cinayetinde oldukça önemli bir role sahip. Cinayetin büyük ağabeyi Erhan Tuncel, Akyürek’in operasyon ekibinden. Akyürek aynı zamanda, “Hrant Dink öldürülecek” ihbarını gizleyen İstihbarat Dairesi’nin de o dönemli başkanı. Hrant Dink’in öldürülmesi ise sıradan bir cinayet değil, Türkiye’deki siyasi iklimi değiştirmeyi hedefleyen büyük bir operasyondu.

Hrant Dink cinayetin rolü olan kamu görevlileri soruşturmasında gözaltına alınan eski polis şefi Ramazan Akyürek, cinayette kritik öneme sahip. Akyürek hem cinayetin Trabzon ayağında hem de cinayet ihbarının gizlenmesinde etkili oldu.

Cinayeti timi, Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürlüğü döneminde oluşturuldu. Cinayette “Büyük abi” olarak bilinen Erhan Tuncel, Ramazan Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürlüğü döneminde “haber elemanı” olarak kadroya alındı.

Cinayet planlandı, adım adım uygulamaya konuldu. Herşey Trabzon Emniyeti’nin bilgisi dahilindeydi. Ramazan Akyürek ise bu dönemde Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na terfi ettirildi. Cinayet hazırlığı, önceden Trabzon’dan ihbar edildi. Ancak o istihbarat Akyürek’in başkanı olduğu İstihbarat Dairesi’nde, Ali Fuat Yılmazer’in Müdürü olduğu C Şubesi’nde takıldı. İstanbul polisine bilgi verilmedi, Dink göz göre göre ölüme itildi.

Akyürek’in Trabzon’daki ekibi cinayetin baş rolündeydi. Bu ekibin en önemli eylemi olsa da tek eylemi değildi.

Akyürek döneminde Trabzon çatışmaların merkezi haline geldi. Mc Donalds’ın bombalanması, Rahip Santoro cinayeti, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Hicabi Cındık, Profesör Sadettin Güner ve üç yaşındaki oğlunun öldürülmeleri, TAYAD kışkırtması hep bu dönemde yaşandı.

Gerginliğin bu kadar tırmanmasının ardındaki neden, yıllar sonra Eski Emniyet İstihbarat Daresi Başkanı Sabri Uzun tarafından açıklanacaktı. F tipi örgütü İn adlı kitabında anlatan Uzun, Hrant Dink cinayeti ile Ergenekon kumpasının Trabzon’dan başlatılmak istendiğini belirtti. Uzun, “Dink öldürülüp suç Ulusalcılara yıkılacaktı” dedi.

Akyürek döneminde Ergenekon ve Balyoz süreçlerini yürütmek için İstihbarat Dairesi’nde bir büro kurulduğu, savcının araştırmaları sonucu ortaya çıktı. 2007 yılında kurulan büro 5 yıl illegal çalışıp, 2012 yılında resmi hale getirilmişti. Akyürek bu büroyu, “Ali Fuat istemişse, kurmuşuzdur” sözleriyle itiraf etmişti.

Düşünceni söyle, yorum yaz...