18 Haziran 2013 Haber Yayın Tarihi:

Çorum Taksime sessiz kalmadı

Çorum 1 Çorum 2 Çorum 3 Çorum 4 Çorum 5 Çorum 6 Çorum 7 Çorum 8 Çorum 9 Çorum 10 Çorum 11 Çorum 12 Çorum 13 Çorum 14 Çorum 15 Çorum 16 Çorum 17 Çorum 18 Çorum 19 Çorum 20 Çorum 21 Çorum 22 Çorum 23 SONY DSC SONY DSC İstanbul Taksim’de yaşanan olayların protesto edildiği yürüyüşte özellikle gençlerin kitleselliği dikkatleri çekti. Gençler sık sık “Gündoğdu”, “Çav Bella” gibi marşlar söyleyerek yürüdü. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı’nın önüne gelindiğinde Gazi Caddesi’nin her iki yönünü de trafiğe kapatan kitle, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını atarak ülkenin değişik kentlerindeki polis saldırısını protesto etti.

 

Çorum’da 5 bini aşkın yurttaş, İstanbul Taksim’deki eyleme destek vermek amacıyla sokağa döküldü.

Çorum Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Özdoğanlar Sineması önü ve Hürriyet Parkı olmak üzere iki ayrı bölgede toplanan yurttaşlar, “Hükümet istifa”, “Faşizme ölüm halka hürriyet”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana” şeklinde sloganlar atarak, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı’na kadar yürüdü.

Çorum Demokrasi Platformu’nun düzenlediği yürüyüş, son yılların en kitlesel mitinglerinden birisi olarak tarihe geçerken, başta gençler olmak üzere binlerce insan hep bir ağızdan Başbakan Erdoğan’a olan tepkilerini dile getirdi.

İstanbul’da yaşanan polis saldırısının protesto edildiği yürüyüşte özellikle gençlerin kitleselliği dikkatleri çekti. Gençler sık sık “Gündoğdu”, “Çav Bella” gibi marşlar söyleyerek yürüdü.

Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı’nın önüne gelindiğinde Gazi Caddesi’nin her iki yönünü de trafiğe kapatan kitle, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını atarak ülkenin değişik kentlerindeki polis saldırısını protesto etti.

Kitleye hitaben bir konuşma yapan KESK Dönem Sözcüsü Nevzat Veldet, AKP’nin saldırılarının dur durak bilmediğini belirterek, “Kapsamlı ve her cepheden bir yönelim var. Neo liberal politikaların ve milliyetçi muhafazakâr ideolojinin yaşamın her alanına nüfuz etmesi için başlatılan yeni saldırı dalgasına karşı toplumun tüm kesimlerinde biriken öfke ve tepki en son Taksim Gezi Parkı direnişiyle açığa çıktı” dedi.

Güvenlik güçlerinin adeta kendi halkına savaş açtığını kaydeden Veldet, “Yaşamını yitirenlerin olduğu ifade edilmektedir. İçinde önemli sayıda ağır olmak üzere yüzlerce vatandaşımız yaralanmıştır. Sayısı sürekli artan gözaltılar yaşanmaktadır.  Tüm Türkiye gaz bombası tehdidi altındadır. Gökyüzü adeta kimyasal gaz bulutu ile kaplanmıştır. Halkın, emekçilerin, ezilenlerin geleceklerine, doğaya sahip çıkmaları ve sermeyenin acımasızlığına karşı bu haklı tepkisine karşı hükümetin insanlık dışı saldırısını kınıyor, protesto ediyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kitle hep birlikte Çorum’un en büyük parkı olan Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı’nın içerisine girdi. Özellikle gençler gecenin ilerleyen saatlerine kadar parkta oturarak marşlar söyledi, sloganlar attı

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...