5 Haziran 2013 Haber Yayın Tarihi:

NAZIM HİKMET ANILDI

nazım

 

Türk ve dünya edebiyatının önemli isimlerinden, tüm dünyada “mavi gözlü dev” olarak tanınan Nazım Hikmet Ran, Eğitim Sen Çorum Şubesi tarafından düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Devlet Tiyatrosu Salonu’nda gerçekleşen anma gecesine Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Öztürk, CHP Merkez İlçe Başkanı Saim Topgül, EMEP İl Başkanı Hikmet Aydın ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Başkanı Öztürk, “Nazım Hikmet, bizden önceki nesilleri, bizleri ve bugün de gençleri etkileyen bir büyük çınar” diyerek, Nazım’ın koca yüreğine yeri geldiğinde bir çocuğun sevecenliğini, yumuşaklığını, yeri geldiğinde bir ordunun savaşçı ruhunu yerleştirmeyi bildiğini ifade etti.

Anma gecesi sözleri Nazım’a ait olan “Seviyorum İnsanları” isimli türkü ile başladı. Eğitim Sen Müzik Topluluğu solistleri Songül Öztürk ve Çiğdem Kocabıyık, Nazım’ın şiirlerini büyük bir ustalıkla yorumladı.

Kemanda Serkan İşçi, bağlama curada Emre Özkeskin, çelloda Zeynel Demir, bateride Hakan Zeytunlu, bas gitarda Orçun Dinçer Çetin, elektro gitarda Erhan Şener, piyanoda Cansu Hardal ve klasik gitarda İbrahim Çelikcan’ın görev aldığı konserde Nazım Hikmet’e ait “Masalların masalı”, “Mavi gözlü dev”, “Bahri hazer”, “Nikbinlik”, “Salkım söğüt”, “Akrep gibisin”, “Kosmosun kardeşliği adına”, “Ne güzel şey hatırlamak seni”, “Kalbim” şiirleri okundu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...