Haber Yayın Tarihi:

TÜRK BÜRO SEN’DEN 3 YILDA BİR ROTASYON HABERLERİNE TEPKİ “TEK SORUN MEMURUN ROTASYONU MU KALDI?”

Büro Sen

Türk Büro-Sen Çorum Şube Başkanı Sami Çam, hükümet yetkilileri tarafından ‘memurların 3 yılda bir rotasyona tabi tutulacakları’ yönünde yapılan açıklamalara tepki göstererek, “Tek sorun rotasyon mu kaldı?” dedi. Çam, rotasyondan önce memurların var olan sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Çam, 3 yılda bir devlet memurlarının yer değiştirmesiyle ilgili yapılan açıklamaların ciddiyetsiz olduğunu kaydetti. Çam, “Memurun mesaisini çözdünüz mü? Yol paraları çözüldü mü? Sicil affı, memura 1 derece verilmesini hususunu çözdük mü? İkramiyelere ne oldu? Rotasyon için alt yapı var mı? 2 milyon 600 bin memurun yer değiştirmesi bütçeye ne kadar yük getiriyor hesaplandı mı? Aile birliğini nasıl sağlayacaksınız düşündünüz mü?” diye konuştu.

Sami Çam, açıklamalarında kısaca şu görüşlere yer verdi: “17 yıl okul hayatı olan masa başında dirsek çürüterek ve devletin açmış olduğu sınavları kazanıp devlet memuru olduk. Ortalama 25 yıl ailelerimizin sırtında yük olduk, hep tüketici olduk. Ana babalarımız bizlere okumamız için ve devletine hizmet etmek için yemedi yedirdi. Giymedi giydirdi. Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bundan altı ay önce de tapu çalışanları ve mübaşirler için talihsiz bir açıklama yapmıştı. Kısa süre önce de  “Devlet memuru oluyor birisi, ondan sonra yat, uzan, para kazan, böyle bir şey yok çalışan üreten faydalı olan öne geçecek” diyor

Şimdi sayın bakana sormak istiyorum. 2002 yılından itibaren TOKİ başkanlığını yaptınız TOKİ ye aldığınız memurlar neye göre aldınız?  İstisnai kadrolardan hepsini torpille aldınız referansı sizdiniz. Siz sınavsız aldığınız eş dost yandaş memurları yattığını görüp tüm kamu çalışanlarını töhmet altında bırakamazsınız. 38 puanla şef olamayanları 5 unvan atlatıp il müdür yardımcısı atadınız. Hükümetin devlet memurları ile sıkıntısını anlamakta zorlanıyoruz. Hiç bir üst düzey, orta düzey memuriyet yok ki hükümetten referansız ataması olsun. Yani neyi şikâyet ediyorsunuz. Anlamakta zorlanıyoruz.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...