Haber Yayın Tarihi:

“MANDA SÜTÜNÜ 1 AY SONRAYA RANDEVUYLA SATMAYA BAŞLADIK”

manda sütü

Çorum’da manda yetiştiricileri, 1 ay sonra sağacakları sütü bugünden satmaya başladı. İlimizde manda sütüne olan aşırı talep ve hayvan sayısının da az olması nedeniyle süt satışları 1 ay randevulu yapılıyor.

Çorum Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Aksungur, manda sütüne karşı Çorum’da yoğun bir talep olduğunu, sağlık açısından son derece faydalı olan bu ürünün kapışılırcasına satıldığını belirterek, talepleri karşılamakta zorluk çektiklerini, süt satışlarının 20 gün ya da 1 ay randevulu şekilde gerçekleştiğini söyledi.

5 yıl önce Çorum’da 20 bin manda bulunurken 2012 yılında bu rakamın 1500’e kadar düştüğünü belirten İhsan Aksungur, birliğin kurulmasıyla birlikte manda sayısının tekrar artırılmasını sağladıklarını, şu anda 2550 sayısına ulaştıklarını söyledi. 900 anaç manda ile ıslah projesine girdiklerini belirten Aksungur, hayvanlarda kalitenin, verimliğin artırılması yönünde birtakım çalışmalar yaptıklarını, amaçlarının manda sayısını çoğaltmak olduğunu vurguladı.

Çorum’da manda yetiştiriciliği yapan bayanlar tarafından mandacılık üzerine bir kooperatif kurulması yönünde çalışma yapıldığını, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği olarak da birtakım projeler üzerinde yoğunlaştıklarını bildiren İhsan Aksungur, “manda sütüne ve ürünlerine karşı büyük bir talep var. Ancak elimizde hayvan sayısı çok az. Bu nedenle taleplere cevap veremiyoruz. Bu sorunun çözümü büyük işletmeler kurmaktan, kooperatifçilikten geçiyor. Yakın bir zamanda hem hayvan sayısını kaliteli bir şekilde artıracağımıza, hem de manda sütüne, yoğurduna, tereyağına ve kaymağına olan talepleri rahatça karşılayacağımıza inanıyorum” dedi.

Günlük talep 1ton manda sütü

Çorum’da sadece birlikten günlük 1 ton manda sütü talep edildiğini, birliğe yansımayan talepler ve Çorum geneli dikkate alındığında bu talebin çok daha büyük rakamlara ulaşacağını anlatan İhsan Aksungur, “Çorum’daki üretim ise günlük 500 kilo. Birlik olarak en kısa zamanda süt tankı ve araçlar alarak soğuk zincir kuracağız. Kooperatifin de kurulup faaliyetlere başlamasıyla birlikte mandacılığın gelişeceğine inanıyorum. Yakın bir zamanda günübirlik, taze olarak manda sütü satışlarına, yoğurt, kaymak ve tereyağı satışlarına başlamak hedeflerimiz arasında” diye konuştu.

Kaymak 55,süt ise 4 TL

Şu anda manda sütünün kilosunun 4 TL’den alıcı bulduğunu, manda kaymağının ise 55 TL olduğunu bildiren İhsan Aksungur, “Manda yetiştiriciliği büyük bir getiri sağlayan sektör. 10 mandası olan bir aile, tıpkı bir fabrikanın sağladığı gelire denk para kazanabilir. 3-5 mandası olan bir aile evini çok rahat geçindirebilir. Üreticilerimizin bu işe ağırlık vermesini istiyoruz” dedi.

Mandanın ineğe oranla çok daha az tükettiğini dile getiren Aksungur, “mandalar kaba yem sever. Bir ineğin yediği yemle 3 tane manda beslemek mümkün” şeklinde konuştu.

Sağlık için manda sütü

Manda sütü hakkında bilgiler veren Aksungur; manda sütünün yağ oranının, inek sütüne göre iki kat fazla olmasına, protein oranının fazla olmasına ve kolesterol değerinin ise düşük olmasına dikkat çekti.

Manda sütünün özellikle sarılık hastalığına birebir olduğunu anlatan Aksungur, “Manda sütünün yağ oranı yüksektir, buna rağmen kolesterol oranı sıfırdır. İnek sütüyle kıyaslandığında yağ, protein, toplam kuru madde ile kalsiyum ve potasyum gibi daha fazla mineral madde içeren manda sütüne ilgi her geçen gün artıyor. Manda sütü sadece lezzet yönünden değil % 58 daha fazla kalsiyum, % 40 daha fazla protein ve daha az kolesterol gibi besleyici yönlerden de inek sütüne göre daha üstün görünüyor.

Üstün özelliklere sahip manda sütü ve ürünlerini, hak ettiği değer ve ünü bilinmesine karşın, ülkemizde henüz ticari olarak standart üretime geçilememiş ve sanayi tarafından değerlendirilememiştir. Bunun en önemli nedenleri arasında manda sütünün azlığı ve standart bir üretim teknolojisinin olmaması denilebilir. Fakat manda sütünün üretildiği bölgelerde ev ölçeğinde kısıtlı olarak üretilen manda yoğurdunun diğer yoğurtlara tercih edildiği bilinmektedir” dedi.

Öte yandan bir çok uzmanın sağlık için manda sütünü önerdiği vurgulandı. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için son derece besleyici bir gıda olan manda sütünün günde 1 bardak içilmesi ile her türlü besin ihtiyacının karşılandığı, içeriği zengin olan manda sütünün kolesterolünün düşük, yoğurduğunun antibiyotik gücünde ve kansere karşı vücudun direncini artırdığı da ifade edildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...