Haber Yayın Tarihi:

“SAĞLIK SEKTÖRÜ TEDAVİ BEKLİYOR”

ses

Ses Çorum Şube Başkanı Merter Kocatüfek, sağlık çalışanlarını görmezden gelenlere karşı 7 yüz bin sağlık çalışanını hatırlatmak için bir araya geldiklerini ifade ederek, on yılı aşkın zamandır halkın vesağlık çalışanlarının sağlığı ile oynandığını ifade etti.

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, EMEK Partisi İl Başkanı Hikmet Aydın ve sendika üyeleri katıldı.

Sağlıkta Dönüşüm programınının geride bir enkaz bıraktığını belirten Kocatüfek, yeni Sağlık Bakanı’nın göreve gelmesiyle birlikte sorunlardan acil olan 14 tanesine 14 Mart Tıp Bayramına kadar yanıt beklendiğini belirterek, bakana bildirildiğini ancak bugüne kadar yanıt gelmediğini ifade etti.

 

Kocatüfek, “Bugün 14 Mart Tıp Bayramı, buradan Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz. Sağlık ortamı açısından bu anlamlı gün sağlık çalışanlarını rahatlatan “müjde” niteliğinde haberler vermek için çok iyi bir zaman olacaktır. Basından, bugün Tam Gün yasası ile ilgili bazı gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını öğreniyoruz. Belirtmek isteriz ki; sadece bu alanda ve sadece öğretim üyelerini içeren düzenlemelerle Türkiye’de sağlık ortamının rahatlaması, hastalanmış halinden bir iyileşme sürecine geçmesi mümkün değildir.

Sağlık çalışanlarının 14 acil talebi ortadadır, sizlerle bir kez daha paylaşıyoruz. Sağlık Bakanı Türkiye’de çalışan yedi yüz bin sağlık çalışanının ve bu ülkede sağlık hizmeti almak durumunda olan 75 milyon yurttaşın Bakanı olmaya niyetli ise, 14 Mart’ta bu taleplerimize olumlu yanıt vermek durumundadır. Bunun olmaması, ne yazık ki, sağlık çalışanları tarafından yeni Bakan’ın da eski Bakan Recep Akdağ’ın politikalarının yılmaz takipçisi olduğu biçiminde algılanacaktır.

Bu talepler sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ve hizmet sunduğumuz 75 milyon yurttaş için istediğimiz asgari taleplerdir.

Bu güne kadar sağlık hakkı mücadelesi ile sağlık çalışanlarının ekonomik, özlük, demokratik hakları için mücadeleyi bir arada yürüttük. Yeni Sağlık Bakanı’na da sesleniyoruz: Halk ve sağlık emekçileri yararına yapacağınız her türlü faaliyeti destekleriz. Halk ve emekçiler yararına bir sağlık sistemi inşası için birlikte çalışmaya hazırız. Politikalarınızda ısrarcı olmanız ve taleplerimizin yanıtsız kalması durumunda; 13 Mart 2011, 19–20 Nisan 2011, 21 Aralık 2011, 23 Mayıs 2012’ de göstermiş olduğumuz mücadelemizi daha da büyütme kararlılığında olduğumuzdan kuşku duyulmamalıdır” dedi.

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...