Haber Yayın Tarihi:

PTT Kimsenin Aşı Olmayacak

Ptt

Birlik Haber-Sen Çorum Şubesi, PTT’nin yapısının Anonim Şirket olarak değiştirilmesi girişimine tepki amacıyla dün basın açıklaması düzenledi.

 

PTT Başmüdürlüğü önünde düzenlenen açıklamaya Memur-Sen İl Başkanı Ahmet Saatçi, Diyanet-Sen Şube Başkanı Ali Yıldız, Kültür Memur-Sen Şube Başkanı Osman Yüztgenç ile çok sayıda sendika üyesi katıldı.

 

‘Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı’yla ilgili değerlendirmelerde bulunan Birlik Haber-Sen Şube Başkanı Recep Kaya, “PTT, kimsenin AŞ’ı olmasın, iş güvencesine dokunulmasın” dedi.

 

“Yaşanan süreç nedeniyle PTT çalışanları tedirgin” diyen Recep Kaya, yasal düzenleme ile ilgili eleştirileri ve önerilerini sıraladı.

 

PTT’nin yapısının değiştirilmek istenmesine yönelik görüş ve düşüncelerini de dile getiren Kaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Bildiğiniz üzere, 5 Mart 2013 tarihinde, TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı’ ile 173 yıl önce kurulan PTT, Anonim Şirket yapılmak isteniyor. PTT, Posta Dağıtım Hizmetleri, Banka İşlemleri ve Lojistik (kargo) işlemlerini yaparak milletimizin en önemli kamu hizmetlerinden birini yerine getirmekte, bunun yanı sıra en fazla kazanç getiren KİT’lerinin başında geliyor.

 

‘PTT ÇALIŞANLARI KORKULU RÜYA GÖRÜYOR’

 

Kamuoyunun şunu bilmesini isteriz ki; PTT’nin yapısının Anonim Şirket olarak değiştirilmek istenmesi çalışanlara korkulu rüya gösteriyor. Çünkü, rüyanın devamında özelleştirmeyi görmekten korkuyoruz. Özelleştirmeyle birlikte taşeronlaşmaya kapı aralanarak ucuz iş gücü tercihi sonucu kalite düşmesine sebep olunacak. Yıllardır güvenin temsili olan PTT hizmetlerinde kalitenin düşmesi de kabul edebileceğimiz bir durum değil.

 

PTT’nin önce yapısının değiştirilmesi, bunu müteakip yapılmasından korktuğumuz özelleştirme, yeni mağduriyetleri de beraberinde getirecek. Henüz sözleşmeli personel ve 4/C’li personel sorunları çözülememişken bu sorunlara yenisinin eklenecek olması, çalışanları tedirgin ediyor. Şunu açık ve net olarak ifade ediyoruz; PTT çalışanlarının iş güvencesine dokunacak her türlü çalışmanın karşısındayız.

 

Her ne kadar bu değişimden beklenenin posta hizmetlerinin rekabete açık hale getirilmesi, serbestleştirilmesi, mali açıdan güçlü ve denetlenebilir bir şirket oluşturulması gibi gözükse de ne yazık ki bu ideallerin ve güzel beklentilerin yerlerini tamamen başka kaygılar daha şimdiden almış durumda.

 

‘PTT KİMSENİN AŞ’I OLMASIN’

 

Bu nedenle bizim talebimiz ve isteğimiz PTT’nin kimsenin AŞ’ı olmaması, kamu kurumu olarak çalışmalarını yürütmeye devam etmesidir. Mevcut haliyle kendisini sürekli yenileyen, güçlenen, hizmetlerine her gün bir yenisini ekleyen PTT’nin verimliliğini olumsuz etkileyecek her türlü uygulamadan vaz geçilmeli.

 

Genel Yetkili Sendika Birlik Haber-Sen olarak PTT’nin A.Ş. olmaması için bu yöndeki girişim ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hükümetin her kanadına, taleplerimizi taşıdık, taşımaya da devam edeceğiz. Çalışanların ve bizlerin sesine kulak vermek istenmez, ‘dediğimiz dedik’ denirse eylemlilik sürecini başlatmaktan çekinmeyiz.

 

Ancak, ‘biz yaptık, oldu’ denecekse, özelleştirme fikrini kimsenin aklına bile getirmemesini öneririz. Her şart altında PTT Anonim şirketi yapılmak isteniyorsa, olmazsa olmaz taleplerimiz şu şekilde:

 

Çalışanın ve şirket personelinin iş güvencesinin kesin ve net ifadelerle tasarıya eklenmeli. Çalışanın emeğinin karşılayacak ikramiye verilmeli. En az ücret alan personele, Memur-Sen Konfederasyonu’nun açıkladığı yoksulluk sınırı olan 2 bin 995,00 TL’den az maaş verilmemeli. Tasarıdan unvan yükselmelerinin önünü kesen maddeler çıkarılmalı. Emekliliğe hak kazanan personelin tamamının yararlanacağı emekliliğe özendiren teşvikler verilmeli. Kurumdan ayrılmak isteyen çalışanlara kurum değişikliği hakkı verilmeli.

 

Bu doğrultuda taleplerimizi paylaştığımız bu basın toplantısından sonra taleplerimizin gerçekleşmemesi halinde tüm teşkilatlarımız ile birlikte kitlesel eylemlerimiz olacak ve bu durum isteklerimiz gerçekleşinceye kadar devam edecek.

 

‘KADRO SORUNU ÇÖZÜLMELİ’

 

Basın toplantımız vesilesiyle, konfederasyonumuz Memur-Sen’in sürekli gündeme getirdiği, sözleşmeli personel konusuna da kısaca değinmek istiyorum. Hizmet kolumuzda, başta PTT olmak üzere sözleşmeli çalışan personelin kadro sorunu bir an önce çözülmeli. Sözleşmeli kamu görevlileri bu yönde bir beklenti içinde. Lider ve güçlü ülke olma idealini taşıyan Türkiye’nin bunu başarmasının en önemli kilit noktalarından biri de kamu görevlilerinin motivasyonunu artıracak uygulamalar. Bu yöndeki taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...