Haber Yayın Tarihi:

“VALİYİ ZİYARET ETMEKLE DEVLETİN YAKLAŞIMINI DA TEST ETMİŞ OLDUK”

KÜRKÇÜ

 

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) İmralı sürecine destek aramak amacıyla çıktığı Karadeniz turu Çorum’dan başladı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bünyesinde faaliyette bulunacak olan BDP, Karadeniz turunda İmralı sürecine destek isteyecek ve Meclis Uzlaşma Komisyonu tarafından devam eden yeni anayasa ile ilgili görüş alışverişinde bulunacak. BDP’li milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile HDP Eş Başkanı Prof. Dr. Fatma Gök’ün yer aldığı grubun ilk durağı Çorum Valiliği oldu. Gazi Caddesi’nde küçük bir grup tarafından karanfil ve alkışlarla karşılanan milletvekilleri, daha sonra Çorum Valiliği’ne geçti. Heyetin Vali Sabri Başköy’ü ziyareti basın mensuplarına kapatıldı. Yaklaşık 40 dakika süren ziyaretin ardından BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, açıklamada bulundu. Kürkçü, “Temel olarak gezimizin amacı belli. Hem toplumsal haklar, barış, özgürlük, çözüm, müzakere süreçlerinin daha iyi karşılanması için burada Karadeniz’in farklı illerinde faaliyette bulunan HDK bileşenleriyle bir araya geleceğiz. Kentlerde özgür kurumlara bağlı olarak çeşitli farklı konularda tartışacağız. Burada da onlardan birini yaptık. Vilayette başlamak bizim açımızdan iyi oldu. Çünkü devletin yaklaşımını da test etmiş olduk. Test sonuçları olumludur. Problem yoktur. Çok güzel başladı gezi. Çiçeklerle karşılanmak çok hoştu. Epeydir çiçeklerle karşılanmıyorduk. Biber gazı etkisi uzun sürdü. Şimdi çiçek etkisini deneyeceğiz hep beraber” dedi.

Öte yandan, BDP’li milletvekillerinin Çorum ziyareti öncesi güvenlik güçleri geniş güvenlik önlemi alırken, siyasi partilerin il başkanlarıda olası provokasyonlara karşı kamuoyuna itidal çağrısında bulundu.

BDP ve HDK heyeti, Çorum’un ardından Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’da çeşitli kesimlerle görüşecek. Görüşmelerde ‘birlik-beraberlik’vurgusu yapacak olan BDP’li vekiller, sadece Kürtleri değil tüm Türkiye’yi temsil ettiklerini anlatacak.

Düşünceni söyle, yorum yaz...