Haber Yayın Tarihi:

Çorum BES Üyeleri Tepki

Çorum BES Üyeleri Hükümetin almış olduğu kararları maaş bordolarını yakarak tepki gösterdiler.
Çorum SES üyeleri, AKP hükümetinin Gelir dağılımındaki adaletsizliğine maaş bordolarını yakarak tepki gösterdiler.
Dün saat 12.00 da Çorum Adliye Sarayı önünde bir araya gelen yaklaşık 100 kişilik SES üyesi bir basın açıklaması yaparak maaş bordolarını yaktı. Çorum Emniyet Müdürlüğünün geniş güvenlik önlemi aldığı eylem. Basın açıklamasının ardından olaysız sona erdi.
BES Çorum Şube Başkan Ertuğrul Alper yaptığı açıklamada, Gelir dağılımındaki adaletsizliğinin
her geçen gün daha da derinleştiğini, günümüzde; kamu emekçilerinin kazanılmış hakları ellerinden bir bir alınmakta, kamu çalışanlarının maaşlarına 2012 yılı içerisinde yapılan ortalama %6-7 oranında maaş artışları daha kamu emekçilerinin cebine girmeden, başta akaryakıt olmak üzere temel tüketim maddelerine yapılan zamlarla buharlaştırılmasını belirtti.
BES Çorum Şube Başkan Ertuğrul Alper açıklamasını şöyle sürdürdü.
‘BES olarak Kasım ayında 2013 yılı bütçe takvimine karşı “Emeğimize onurumuza geleceğimize sahip çıkıyoruz” talebi ile başlattığımız eylem programımızda genelde büro emekçilerinin özelde ise yargı emekçilerinin taleplerini bütçede yer almasını talep ettik. 2012 Aralık ayında ek ödemelerimizin emekli aylığına dâhil edilmesi, kaldırılan fazla mesai ücretlerinin iyileştirme olarak maaşımıza eklenmesi talebiyle ülke genelinde topladığımız dilekçeleri Adalet Bakanlığına gönderdik. Sendikamızın yetkili olduğu dönemlerde kazanılan ulaşım ödeneğinin Adalet bakanlığının hukuki ve ekonomik gerekçelerle ödemeyeceğini ilan etmesi üzerine 19 Kasım 2012 den başlayarak hafta boyunca bütün ülke genelinde adliyelerde ve Adalet Bakanlığında eylemler yaptık’ dedi.
Bugün 14 Şubat yine taleplerimiz için bütün ülke genelinde alanlardayız diyen. Ertuğrul Alper,sözlerin şöyle devam etti.
ADLİYELER SARAY, YARGI EMEKÇİLERİ KAPIKULU OLMASIN
Ülkemizde adliye denildiğinde son zamanlarda adeta bir biri ile rekabet edercesine yapılan adalet sarayları akla gelmektedir. Türkiye’nin, Avrupa’nın en büyük adalet sarayı denilirken nihayet İstanbul Kartal’da inşa edilen dünyanın en büyük adalet sarayı hizmete girmiştir. Bir taraftan sarayların yapıldığı iddia edilirken sarayların içinde çalışan yargı emekçilerine yoksulluk dayatılmakta, her türlü talepleri görmemezlikten gelinerek kazanılmış hakları gasp edilmektedir.
YARGI EMEKÇİLERİ EMEĞİNE, ONURUNA, GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEK!
• Adliyelerdeki iş yükü her geçen gün artmakta iş yüküne paralel olarak, yargı emekçileri çoğu zaman mesai bitiminde ve tatil günlerinde çalışmak zorunda kalmaktadırlar. 2013 yılı bütçesinde fazla çalışma karşılığında ödenen ücretler kaldırılmıştır. Sendika olarak öncelikli talebimiz çalışanların sırtındaki iş yükünün azaltılarak fazla mesai yapılmasına gerek kalmayacak bir iş düzeninin oluşturulmasıdır. Sonrasında ise bu güne kadar fazla mesai adı altında çalışanlara yapılan ödemeler günün koşullarına uygun hale getirilerek maaşa dâhil edilmelidir.
• Diğer kamu çalışanlarında olduğu gibi yargı emekçilerinde de emekli olunduğunda maaşlar % 50-60 oranında azalmaktadır. Bu durumda emekliliği hak ettiği halde ekonomik ihtiyaçlarından dolayı çalışmak zorunda kalan binlerce yargı emekçisi bulunmaktadır. Bu sebeple maaş dışında yargı emekçilerine ödenen diğer ücretler emekli aylığına dâhil edilmelidir.
• Genel olarak kamu çalışanları yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Konfederasyonumuz tarafından hesaplanan yoksulluk sınırı olan 3.481 TL taban aylık olarak tüm kamu çalışanlarına verilmelidir.
• 3717 yeniden düzenlenerek keşif ücretleri tek bir havuzda toplanıp, tüm yargı emekçilerine eşit bir şekilde dağıtılmalıdır.
• Adalet Bakanlığı’nın sosyal tesisleri sınırlı sayıda olduğundan tüm çalışanların ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlilikte sosyal tesis açılması için çalışmalar başlatılmalı; özellikle çalışanların önemli bir oranın kadın olduğu bakanlığımızda yeteri kadar kreş açılmalıdır.
• Adalet Bakanlığı tarafından 14 Kasım 2012 tarihi itibariyle kaldırılan ulaşım ödeneği yeniden yargı emekçilerine ödenmelidir
• Yardımcı hizmetler sınıfında olan mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına alınması için ivedilikle yasal düzenleme yapılmalıdır.
• Kadrosuz ve güvencesiz olarak 4/B ve 4/C statüsünde, her an işini kaybetme korkusuyla çalıştırılan arkadaşlarımızın kadrolu hale gelmeleri için gerekli düzenleme derhal yapılmalıdır.
Son günlerde AKP iktidarının kamu çalışanlarının iş güvencesini kaldırmaya yönelik girişimlerinin olduğunu biliyoruz. Hükümet kamu kurumlarında performans, il içi ve il dışı rotasyon uygulamaları ve paralelinde kamu emekçilerini itibarsızlaştırmaya yönelik söylemlerle kamuoyunu bu değişikliğe hazırlamaktadır.
27 ŞUBAT ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPACAĞIMIZ GREVDE TALEPLERİMİZDE KARARLILIĞIMIZI BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYACAĞIZ!

Düşünceni söyle, yorum yaz...