21 Ocak 2013 Haber Yayın Tarihi:

ÇORUM’DA 640 ÇİFT BOŞANDI

boşanmaBoşanmak isteyen eşler, ekonomik sorunların beraberinde getirdiği şiddetli geçimsizlikler sonucu aile mahkemelerinde soluğu aldı. Çorum’da da bir yılda 640 kişi evliliğini sona erdirdi. Evlilikler genel olarak, hayatı birlikte geçirmek ve paylaşmak üzere oluşturulan kesintisiz organizasyonlar olsa da, çiftler Her ne kadar hayat boyu bir birliktelik planlasalar da, evliliklerin önemli bir kısmı ayrılmayla sonuçlanıyor.

Çorum’da 2012 yılında evlenme sayısı yükselirken, boşanma sayısı da arttı. Çorum Belediyesi evlendirme memurluğundan alınan bilgilere göre, 2012 yılında 1656 çiftin “Evet” diyerek dünya evine girdiği öğrenilirken, boşanma sayılarında da artış gözlendi. 2012 yılında 640 kişinin boşandığı ortaya çıktı.

Aile Mahkemeleri’nde 640 dosyadan 200’e yakın çiftinde anlaşmalı boşanma yolunu seçtikleri kaydediliyor. Uzmanlar Boşanma istatistikleri dikkate alındığında başlıca aşağıdaki nedenleri şu şekilde sıralıyorlar. “Ekonomik nedenler, eşin işsiz kalması. Aile büyükleri ile aynı evde oturma. Eşler arasındaki cinsel sorunlar. Din, mezhep ya da kültür farkları. Alkol, kumar ve şans oyunlarına düşkünlük. Eşin evi terk etmesi ya da başka biriyle yaşamaya başlaması. Aldatma. Eşlerden birinin psikolojik sorunlarının olması. Dayak ve küçük düşürücü davranış ve hareketler. Eşlerin kişilik yapılarının birbirine uymaması. Aşırı kıskançlık. Eşlerin birbirine yeteri kadar zaman ayırmaması. Sorumlulukları yerine getirmekten kaçınma”

Yapılan araştırmaya göre, eşlerin yüzde 40′ı evliliğinin ilk 5 yılında boşanıyor. Boşanmaların en önemli sebebi ise çoğunlukla ekonomik sıkıntılardan kaynaklanan şiddetli geçimsizlik

 

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...