Haber Yayın Tarihi:

Camiden Sakalı Şerif Kutusu Çalındı


Çorum’un İskilip ilçesinde Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif’inin sergilendiği kutunun çalındığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre, Kadıasker (Yenicami) Camii’ne bir hayırsever tarafından hediye edilen 5 tarafı oyma sedef kakma, üzerinde geometrik desenler bulunan, yapıştırma tekniği ile karşılıklı tarafları bezenmiş, sürgülü kapağa sahip, Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif’inin sergilendiği kutu Ağustos ayında çalındı.

Sakal-ı Şerif kutusunun en son 2011 yılı Kurban Bayramı’nda sergilendiği, sergilendikten sonra da cami minberinin hutbe okunan kısmında saklandığı, o tarihten bugüne kadar da hiç kontrol edilmediği öğrenildi. Hırsızlık olayının geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda Sakal-ı Şerif’in sergilenmek istendiğinde gün yüzüne çıktığı bildirildi.

Olayın ortaya çıkmasından sonra cami görevlileri durumu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Polisin yaptığı ilk araştırmada cami kapı ve pencerelerinde hiç bir zorlama izinin olmadığı anlaşıldı.

Diğer taraftan camiden çalınan kutunun, aynı camide bulunan Sakal-ı Şerif’inin sadece sergilenmesinde kullanıldığı, Sakal-ı Şerif’inin farklı bir yerde saklandığı için çalınmadığı öğrenildi.

Olayla ilgili olarak başlatılan soruşturma sürerken, güvenlik güçleri konuyla ilgili bilgisi olan vatandaşların ‘155 polis imdat’ telefonunun aramasını istedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...