Haber Yayın Tarihi:

GEZİCİ SAVAŞ MÜZESİ OSMANCIK’TA


Çorum’un Osmancık ilçesinde “Gezici Savaş Müzesi” Çanakkale tarihini vatandaşın ayağına getirdi.
Türkiye Gaziler Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Gezici Savaş Müzesi ilçede 3 gündür YazıMahallesi Orgeneral Ahmet Çörekçi Caddesi Bankalar yanında konuşlandı.Vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği gecesi müze ile Osmancıklılar Çanakkale tarihini daha yakından görme imkanı buldu.
Tarihi değerlerin canlanması ve tarihi bilincin aşılanması için vatandaşların ayağına gelen Gezici Savaş Müzesi’nde Çanakkale Savaşı’nda kullanılan savaş aletleri, tabanca, tüfek, kılıç, patlamamış mayınlar, mermiler, resim ve diğer malzemeler sergileniyor.
Aracın dışında sergilenen insan boyundaki “Dur Yolcu” ve “Seyit Onbaşı” heykelleri de ziyaretçilerin çok ilgisini çekiyor. Vatandaşlar bu aracın önündeki heykellerle hatıra fotoğrafı çektiriyor ve ziyaretçilere de günün anısına hatıra ve hediyelik eşya satışı da yapılıyor.
Vakıf Gezici Savaş Müzesi yetkilisi Erol Buran, Çanakkale Savaşları ve Sarıkamış Harekâtı’nı anlatan Gezici Savaş Müzesi’nin Ankara’da yapılan açılışın ardından Türkiye’yi dolaşmak için yola çıktıklarını, Osmancık’tan sonra ise Kargı ve Kastamonu’nun Tosya ilçesine gideceklerini söyledi. Amaçlarının Çanakkale’ye gidemeyen vatandaşlara Çanakkale’yi ayaklarına getirmek olduğuna vurgu yapan Buran, “Vatandaşlarımıza Çanakkale destanını ve Çanakkale ruhunu yaşatıyoruz” dedi.
Yine aynı gezici müzede görevli Emekli Deniz Astsubayı Şayan Avcı bu araç sayesinde yurdun dört bir yanına giderek gittikleri yerlere Çanakkale ruhunu yaydıklarını bildirdi. Avcı, “Milletimiz bir nebzede olsa Çanakkale’yi bu sayede gezmiş görmüş oluyor. Bu çok güzel bir duygu, insanlarımız bu aracı gezerek içerdeki manzarayı gördükten sonra bu savaşı nasıl kazanıldığını hakkında daha iyi bilgi sahibi oluyorlar. Bu vatan için canlarını ve kanlarını veren ve bu topraklarda kefensiz yatan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...