Haber Yayın Tarihi:

AFET İŞLERİ’NİN ÇORUM’DA NE DEPOSU, NE DE ÇADIRI VAR


Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü’ne İl Özel İdaresi bütçesinden 430 bin TL ödenek ayrılıyor.
Mustafa Eker yönetiminde dün yapılan İl Genel Meclisi Toplantısı’nda Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün 2013 yılı bütçesi ele alındı. Toplantıda kurumun 2013 bütçesi hakkında Meclis üyelerine bilgi veren Afet ve Acil Durum İl Müdürü Elvan Kaya 2012 yılında 380 bin TL olan bütçenin bu yıl 430 bin TL’ye yükseltildiğini ancak taleplerinin 1.6 milyon TL olduğunu açıkladı.
2009 Aralık ayında ilimizde kurulan kurumun afet ve acil durumlara hazırlık, afet anında ve sonrasında yapması gereken görevleri bulunduğunu anlatan Elvan Kaya, kurumdaki görevli sayısının ise illerin nüfusu ve afet riskine göre belirlendiğini, ilimizde de 10 arama kurtarma teknisyenin görev yaptığını söyledi.
Kanun gereği İl Özel İdare bütçesinin yüzde 1’inden az olmamak üzere kuruma bütçe ayrıldığını ve bu yıl 430 bin TL olarak bu rakamın belirlendiğini söyleyen Kaya, bu ödenekten 120 bin TL’sinin kara taşıtı alımına kullanılacağını ifade etti.
Genel bütçeden de 5.8 milyon TL konut yapımı, 2 milyon TL istinat duvarı yapımı olmak üzere 8 milyon 50 bin TL ödenek ayrılacağını söyleyen Kaya müdürlük olarak son 3 yıl içerisinde İl Özel İdaresi’nden toplam 700 bin TL ödenek aldıklarını ifade etti. Üyelerin sorularını da yanıtlayan Kaya iki yılda 24 boğulma vakasından 23’ünün cesedine ulaştıklarını ancak 1 kişiyi tüm aramalara rağmen bulamadıklarını kaydetti.
Kurum bünyesinde dalgıç ekibinin olmadığını ve ihtiyaç halinde Çorum Belediyesi ekibi veya Samsun’dan özel ekip çağırdıklarını söyleyen Kaya, Bayat’ın heyelan meydana gelen Tevekli Köyü ile ilgili taşınma çalışmasının sürdüğünü, yer bulunmasının ardından hasar gören 93 konuttan 88’inin ve 45 ahırın yapımına başlayacaklarını, bu konuda kendilerine destek olan Bayat Kaymakamlığı ile Belediyesi’ne teşekkür ettiğini bildirdi.
Deprem anında çadır durumunun ne olduğu yönündeki soruya da afetin boyutunun bilinmesi gerektiğini ancak çadırlarının olmadığını, ayrıca bir depolarının da olmadığını söyleyen Kaya, İl Özel İdaresi’nin taşınması halinde bir binaya da ihtiyaçları olacağını söyledi.
Bir bina ve depo için 16 milyon TL ödeneğe gereksinim duyacaklarını, Milli Eğitim’de verdikleri eğitimlerin bu yıl dondurulduğunu ancak kamu kurumlarında eğitimlere ağırlık vereceklerini, mahallelerde ve ilçelerde çadırkent kurulabilecek alanları sürekli güncellediklerini, Kızılay ve AKUT gibi kuruluşlarla işbirliği yapmak için işbirliği protokolü imzalamaya başladıklarını sözlerine ekledi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...