Haber Yayın Tarihi:

‘HİÇ BİR KUVVET ATA SEVGİSİNİ İÇİMİZDEN SİLEMEZ


SES Şube Başkanı Merter Kocatüfek, 10 Kasım nedeniyle yaptığı açıklamada Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kilit taşı olduğunu ve çekilirse ülkenin başka bir olacağını söyledi. Kocatüfek yaptığı yazılı açıklamada “Kim ne derse desin, hangi yıkıcı propaganda yapılırsa yapılsın, bu ülkede Gazi Mustafa Kemal’i seven milyonlarca insan var ve hiçbir kuvvet bu sevgiyi onların kalbinden söküp atmaya yetmiyor” dedi. Kocatüfek’in açıklaması şöyle: “Mimar Sinan’ın camilerindeki kubbeleri gördüğümüz zaman hayrete düşeriz. Çünkü o koca kubbeyi taşıyan hiçbir sütun, hiçbir destek görünmemektedir. Bilenler bu işin sırrının kilit taşında olduğunu söylerler. Kubbenin tam merkezinde bir kilit taşı vardır. Diğer taşlar, bu kilit taşına dayanırlar. Eğer kilit taşını çekerseniz kubbe bir saniyede yıkılır.
Mustafa Kemal Atatürk’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kilit taşıdır. Bu Cumhuriyeti onun simgeleşen ismi ve prensipleri ayakta tutmaktadır.
Bir kilit taşını çeker gibi Atatürk’ü çekerseniz burası başka bir ülke olur. Bundan dolayıdır ki kim ne derse desin, hangi yıkıcı propaganda yapılırsa yapılsın, bu ülkede Gazi Mustafa Kemal’i seven milyonlarca insan var ve hiçbir kuvvet bu sevgiyi onların kalbinden söküp atmaya yetmiyor. Ama Atatürk’ü sevmek onu anlamak demekte değildir. Atatürk’ü okumadan, bilmeden, araştırmadan sevmek belki de ona yapılacak en büyük ayıptır. Hepimize düşen görev onu anlamaya çalışmak olmalıdır. Pir Sultan Abdal, bir şiirinde Hz. Ali’nin atını kastederek şöyle der:
“Yemen’den öte bir yerde / Düldül hâlâ savaştadır.”
Mustafa Kemal de ölümünden 74 yıl sonra bile hâlâ uygarlık için savaş veriyor. Ve gördüğünüz gibi bıraktığı miras her şeye rağmen yıkılamıyor. Bir 10 Kasım gününde büyük devrimciyi sevgiyle, saygıyla anıyorum.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...